Iron Maiden, Fleetwood Mac, Deep Purple, Whitesnake, Black Sabbath, Rainbow ve daha pek çok topluluğun klasik albümlerinin yapımcı ve mühendisliğini yapan Martin Birch, 71 yaşında öldü.

Birch, 9 Ağustos Pazar günü erken saatlerde yaşamını yitirdi.

İngiliz stüdyo efsanesinin mühendislik ve yapımcılığını üstlendiği albüm çalışmaları, 1969’dan 1992’de emekli olana kadar sürdü.

Birch, 1969’dan 1973’e kadar beş Fleetwood Mac albümü tasarladı ve üretti. Aynı şekilde, 1969’dan 1977’ye kadar Deep Purple albümleri için kayıt masasının başındaydı. Ayrıca Wishbone Ash’in “Argus” albümünde ses mühendisi olarak görev aldı.

80’lerde ise Iron Maiden’ın ilk yapımcısı oldu ve 1981’deki “Killers”dan 1992’de yayımlanan “Fear of the Dark”a kadar grubun tüm ikonik albümlerine sihirli dokunuşlarıyla katkıda bulundu.

Ayrıca, ilk EP’leri “Snakebite”den 1984 tarihli “Slide It In”e kadar Whitesnake ile yoğun şekilde çalıştı. Black Sabbath’ın “Heaven and Hell” ve “Mob Rules” albümlerinin yanı sıra Rainbow’un birden fazla albümünün yapımcılığını üstlendi.

Birch, o zamanlar 43 yaşında olmasına rağmen, 1992’de emekli oldu. Iron Maiden’in “Fear of the Dark”ı imzasını attığı son albüm oldu ve bir daha stüdyoya geri dönmedi.

Yukarıda bahsi geçen albümlere ek olarak Birch, Blue Öyster Cult, Jeff Beck, Gary Moore, Wayne County ve daha birçok topluluğun albümlerini de tasarladı veya üretti.

Martin Birch’i, imzasını attığı tüm albümlerin ışığında ve kısa süre de olsa, uzun siyah bir peruk ve çivili deri boyunlukla göründüğü Iron Maiden’ın “Holy Smoke” klibiyle anıyoruz.

consequenceofsound.net