Efsanevi Gitarist Eddie Van Halen Yaşamını Yitirdi

Van Halen’in kurucu ortağı ve gitaristi Eddie Van Halen, boğaz kanseriyle süren uzun savaşın ardından hayatını kaybetti.

Eddie’nin oğlu Wolfgang Van Halen, haberi sosyal medya aracılığıyla doğruladı.

Eddie Van Halen 65 yaşındaydı.

Habere göre, Eddie Van Halen, 6 Ekim Salı günü Santa Monica, California’daki St. Johns Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Edward Lodewjk Van Halen, 26 Ocak 1955’te müzisyen bir ailenin üyesi olarak Hollanda’nın Nijmegen kentinde dünyaya geldi. Babası klarnetçi, saksafoncu ve piyanistti. Ağabey Alex’in de aralarında bulunduğu aile, 1962’de Pasadena, Kaliforniya’ya taşındı. İlk başlarda piyano eğitimi alan Eddie, ondan ihtiyaç duyduğu yaratıcı tatmini bulamıyor ve rock’n roll’a ilgi duyuyordu.

Önceleri Eddie davulda Alex gitarda olmak üzere rock enstrümanları öğrenmeye başladı. Van Halen resmi olarak kurulmadan önce bile, kardeşler “The Broken Combs” ve “The Trojan Rubber Company” gibi birden fazla grupta performans sergilemişti.

1972’de Van Halen’ı kurdular ve 1974’te kadroları gitarda Eddie, davulda Alex, solist olarak David Lee Roth ile bas gitar ve geri vokallerde Michael Anthony olarak şekillendi.

1976’da Los Angeles kulüp sahnelerinde boy gösterip yapımcı olarak da Kiss ’Gene Simmons ile bir demo kaydettikten sonra 1977’de Warner Bros. Records ile albüm anlaşması imzaladılar. Aynı yıl kendi adını taşıyan ilk albümlerini kaydettiler. Piyasaya sürülen Van Halen şarkıları ve bilhassa “Eruption” Eddie’nin dinamik parmak vuruşlu gitar tekniğinin bir göstergesi olarak rock tarihindeki yerini aldı.

Şarkıcı Lee Roth’un ayrılmasından sonra 1980’lerin ikinci yarısı ve 1990’ların çoğunda mikrofon başında Sammy Hagar’ın yer aldığı grup, yıllar sonra Roth ile yeniden bir araya gelerek, yirmi yıldan fazla bir süredir ilk albümleri olan “A Different Kind of Truth”u 2012’de yayımladı.

Eddie’nin yetenekleri çağdaşı müzisyenler arasında da her zaman saygı ve hayranlıkla karşılanırken ortak çalışmaların da odağında yer aldı. Bu iş birliklerinin en akılda kalıcılarından biri olarak Michael Jackson’ın Thriller albümünden “Beat It”ın gitar solosunu çaldı. Ayrıca KISS, Black Sabbath, Brian May, Roger Waters, Steve Lukather ve LL Cool J ile çalıştı.

Grup uzun ve başarılı kariyeri sırasında hiçbir zaman tam olarak ayrılmadı ancak Eddie Van Halen, sağlık sorunları nedeniyle bazen ara vermeye zorunda kaldı. 1999’da kalça protezi ameliyatı geçirdi ve 2000’de dil kanseri tedavisi sonrası 2002’de kanseri yendiği ilan edildi. Yıllar sonra, 2009’da sol elinden ameliyat olması gerekti.

Grup, Van Halen’le geçirdiği süre boyunca, ABD’de 10 milyondan fazla kopya satan Diamond sertifikalı 1984 dahil olmak üzere 12 stüdyo albümü çıkardı ve 2007’de Rock and Roll Hall of Fame’e dahil edildi.

Eddie Van Halen, rock tarihinin en büyük gitaristlerinden biri olarak yarattığı etkiyle tüm zamanların en ilham verici gitaristlerinin başında gelmektedir.

tr_TRTurkish