Efsanevi Caz Saksafoncusu Wayne Shorter Hayatını Kaybetti

Kendi caz-füzyon grubu Weather Report’a liderlik etmeden önce Miles Davis’in Second Great Quintet üyesi olan caz saksafoncusu Wayne Shorter 89 yaşında yaşamını yitirdi.

The New York Times’a göre Shorter, 2 Mart Perşembe günü Los Angeles’ta hayatını kaybetti.

25 Ağustos 1933’te Newark, New Jersey’de doğan Shorter, müzisyen bir ailede büyüdü. Ağabeyi Alan, saygı duyulan bir caz trompetçisi olan Wayne, saksafona geçmeden önce küçük yaşta klarnet çalmaya başladı.

1959’dan 1963’e kadar Art Blakey’s Jazz Messengers’ın bir üyesiydi. 1964’te ise Herbie Hancock, Ron Carter ve Tony Williams ile birlikte Miles Davis’in efsanevi beşlisine katıldı.

Shorter, beşlinin dağılmasının ardından ilk yıllarda Miles Davis ile birlikte kaldı ve ‘Filles de Kilimanjaro’, ‘In a Silent Way’ ve ‘Bitches Brew’ gibi klasiklere katkıda bulundu.

1971’de klavyeci Joe Zawinul ve basçı Miroslav Vitous ile kendi grubu Weather Report’u kurdu. Caz, rock, funk ve dünya müziği unsurlarını harmanlayan Weather Report, caz füzyon türünün altın standardı haline geldi.

Weather Report’un 1986’daki bölünmesinin ardından Shorter, solo bir sanatçı olarak albüm kaydetti, performans sergiledi ve sonraki otuz yıl boyunca çok sayıda albüm çıkardı.

1997’de Shorter’ın ‘High Life’ albümü, En İyi Çağdaş Caz Albümü dalında Grammy Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl, ‘1+1’ isimli ortak bir albüm için Hancock ile yeniden bir araya geldi. 2019’da ‘Emanon’ albümü Grammy’lerde En İyi Caz Albümü ve En İyi Enstrümantal Caz Albümü ödüllerini aldı.

Shorter’ın son albümü ‘Live at the Detroit Jazz Festival’, Eylül 2022’de çıktı. Albüm geçen ay ona En İyi Doğaçlama Caz Solo dalında 11. Grammy’sini kazandırdı.

Wayne Shorter, müzik sahnesine katkılarından dolayı 2015’te Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü kazandı. Ayrıca 1998’de National Endowment for the Arts Caz Ustası seçildi ve 2018’de Kennedy Center Onur Ödülü’nü aldı.

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish