Heyecanla beklenen Nova Muzak konserlerinin 26.’sında, Türkiye’nin müzik tarihinde bir ilk gerçekleşiyor: Efsanevi Alman topluluk Embryo, Borusan Müzik Evi’nde dinleyicileriyle buluşuyor. 6 Nisan Cuma akşamı gerçekleşecek konserde önce Viyanalı elektronik müzik üçlüsü Radian izleyicilerle buluşacak. 7 Nisan Cumartesi ise Laurie Anderson ve Björk gibi sanatçıların geleneğine dahil edilen, ECHO Jazz 2015’te “Yılın Şarkıcısı” seçilen Johanna Borchert yeni albümü Love or Emptiness’i sunacak. 

Borusan Müzik Evi’nde Kod Müzik işbirliğiyle düzenlenen Nova Muzak serisinin 26. konseri bu hafta gerçekleştirilecek. Önce Viyanalı elektronik müzik üçlüsü Radian, sonra kuruluşunun 50. yılına yaklaşırken ilk defa İstanbul’a gelecek Embryo müzikseverlerle buluşacak.

Kraut-rock, space-rock, caz ve dünya müziğini kendine has biçimde kaynaştırmış en büyük “formasyon” olan Embryo, Almanya’nın Münih şehrinde 1969’da Christian Burchard, Edgar Hofmann veLothar Meid tarafından kuruldu. 1970’teki Fehrmarn festivalinde doğrudan Jimi Hendrix’ten sonra sahneye çıktıktan sonra, bir başka Alman grup Ton Steine Scherben ile “ilk defa kendi plak şirketini kuran topluluk” oldu. Grubun 1973 tarihli albümü Rocksession, bugün hâlâ dünyanın en iyi kraut-rock albümleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Rock müziğini önce cazla, sonra Asya ve Afrika’ya yaptıkları uzun seyahatlerde yerli müzisyenlerle çalarak dünya müziğiyle harmanlayan Embryo, bugüne dek Fela Kuti, Ravi Shankar, Okay Temiz, Trilok Gurtu, Charlie Marano, Mal Waldron gibi müzisyenlerle birlikte sahne aldı. Kurulduğu günün ruhunu koruyan, aynı zamanda yepyeni bir enerjiyle canlanmaya devam eden topluluk, rock ve caz müziğiyle etnik melodi ve ritimleri daha önce benzeri olmayan bir sound’a dönüştürmeyi bugün de sürdürüyor.

Johanna Borchert İstanbul’da

7 Nisan Cumartesi akşamı ise Berlinli şarkıcı, piyanist, söz yazarı ve besteci Johanna Borchert yeni albümü Love or Emptiness’in sunumunu Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirecek. Popüler ve avangard müziğin birlikteliğini etkileyici bir biçimde gösteren Borchert, “Yılın Şarkıcısı” dalında ECHO Jazz 2015’in sahibi oldu. Olağanüstü bir titizlikle düzenlediği yapıtlarıyla, Laurie Anderson veBjörk gibi sanatçıların geleneğine dahil edilen Borchert, ufkunu elektronik efektler, piyanodaki doğaçlama ve akustik sesler kullanarak genişletiyor.

Konserlerin biletleri Biletix ve konser günü Borusan Müzik Evi gişesinden temin edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.borusansanat.com