Edvard Munch’ın “Çığlık” Tablosunun Neden Solduğu Anlaşıldı

Edvard Munch’ın en ünlü tablosu The Scream’in canlı renkleri, yapıldığından bu yana giderek soldu ve nihayet araştırmacılar bunun nedeni buldu.

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, rutubetin çalışmanın 1910 versiyonunda kullanılan kadmiyum bazlı sarı boya üzerinde önemli bir etkisi olduğunu öne sürüyor. (Oslo’daki Munch Müzesi’ne ait olan tuval, 2004 yılında bir soygunda çalındı ve ancak 2006’da yerine geri getirildi.) Bilim insanları, Norveçli sanatçının The Scream eserinin ana karakterini yaratmasında kullanılan pigmentin, karanlıkta bile nemden dolayı bozulduğunu buldular.

Munch Museum resim konservatörü Eva Storevik Tveit ve koruma bilimcisi Irina Sandu, CNN’den Ashley Strickland’a e-posta yoluyla verdikleri bilgide, “Müze, The Scream için gelecekteki koruma ve sergileme durumunda bu çalışmadan elde edilen önerileri uygulamayı düşünüyor,” dediler.

CNN’in haberine göre; araştırmacılar, The Scream’in 1910 versiyonunda kullanılan pigmentleri analiz etmek için fiyortun kalın katmanlarından minik boya pulları, Munch eserlerindekine benzer kimyasal yapıya sahip maket boyalar ve Munch’ın kendi boya tüplerinden boya örneği topladı.

Kaynak

tr_TRTurkish