Eda Filiz Balkanzug Serisine Devam Ediyor “Viyana”

Güzel şehirlere varan trenlerde olmak hayatınızı resmetseniz en güzel renkleri hak etmez mi? Her yeni güne uyanışta başka bir saat dilimine uyanmak, başka kültüre ve dillere kulak kesilip, sokaklarını keşfetmek,insanlarını tanımak onlara müziğinizle ulaşmak dünyanın en güzel hissi değil mi?

Yolumuzun 2. ve 3. rotasında Frankfurt ve Viyana

Strasburg’tan Frankfurt’a vardığımızda burada sadece 2 saat geçireceğimizi söylediler. Şehri gezmeden ayrılmak ne kadar içimizi burksa da  Frankfurt garının önünde akşam serinliğinde şarkılarımızı söyledik,bu şehirde az vakit geçirmemize rağmen Frankfurtluların ilgisi bizi çok mutlu etmişti.2 saatlik bir ziyaret sonrası gara döndük.

Frankfurt Garından bahsetmek istiyorum;

İstasyonun görünümü perron (vagon) ve vestibüle (giriş/antre) ayrılmıştır. 1888’de inşa edilen bu kısımlarda egemen olan Neo-Rönesans özellikleri, dış iki salon, 1924’te eklenen neoklasik tarzını takip ediyor. Garın doğu ön cephesinde gece gündüz iki sembolik heykel bulunan büyük bir saat bulunur. Saatin üstünde Hauptbahnhof ve Deutsche Bahn logosu yer alıyor.

Ön salonun çatısı, Atlas’ın dünyayı omuzlarında desteklediği anıtsal bir heykel ve Demir ve Buhar’ı temsil eden iki alegorik figür var.

Viyana’ya yola çıkıyoruz. Viyana güneşli biraz da rüzgarlıydı.

Bu muhteşem şehirde 1 günümüz vardı ve Müzeler bölgesi ile sınırlı bir seyahat planına sahiptik. Ancak bu bir günlük seyahat dolu dolu geçmişti.

Museum Quarter

Viyana-Neubau’da ki Museumsquartier (MQ) 60.000 m²’lik alanı ile Viyana’da ki en geniş alana sahip Kültür Merkezi’dir,dünyada ise barok yanında yeni tarzdaki yapıları ile en büyük sekizinci Kültür Merkezi’dir.

Museumsquartier 1998 yılında eski Kraliyet atlarının yetiştirilip bakıldığı kompleksin tadilat yapılarak bugünkü müze halini almıştır. Konsantre bir Viyana seyahatinde keşfedilecek en güzel yerlerden bir tanesi.

Leopold Müzesi

Otele yerleştikten sonra yürüyerek Leopold Museum’a vardık. Seyahatlerimin en unutulmaz yerlerinden biriydi.

Gustave Klimt ile tanışmama sebep olan harika müze! Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Avusturya Modern Sanatının sergilendiği en geniş koleksiyonları içeren bir müzedir burası. Müzede Sanatçı Egon Schiele’in çalışmalarının birçoğu sergilemektedir. 50 yıllık bir sürede Rudolf ve Elisabeth Leopold’un topladığı 5.000’den fazla önemli eser Avusturya Cumhuriyeti ve Avusturya Ulusal Bankası’nın da katkılarıyla Leopold Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır. Müzenin açılış yılı 2001’dir. Sergilenen eserlerin büyük çoğunluğu 20. yüzyılın ilk yarısına aittir. Müzede Gustave Klimt, Egon Schiele ,Oskar Kokoschka,Gerstl,egger-lienz,Kubin,Hoffmann gibi isimlerin eserlerini burada görebilirsiniz.

Klimt’e hayran olduğum ve seyahat bittikten sonra daha da yakından tanıyıp,araştırdığım sanatçının en sevdiğim eserlerinden bir tanesi;

Ölüm ve Yaşam

Müzenin alışveriş  dükkanına girdiğinizde, sergilenen eserlerin kartpostallarını ve farklı boyutlardaki fotoğraflarını alabilirsiniz.

Müzeyi gezdikten sonra dışarda rüzgar ve yağmur başlamıştı ve bu havaya rağmen müzenin önünde şarkılarımızı çalıp söyledik ve müze ziyaretçileriyle beraber keyifli dakikalar geçirdik.

Sanat Tarihi Müzesi

Buradan Viyana Sanat tarihi müzesinin bulunduğu meydana gittik. Sanat tarihi müzesinin içerisi başka bir dünya gibi ve çok etkileyici. Albert Dürer,Caravaggio,Raphael gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Tabii bu güzel yapının içerisinde yer alan cafesinde de bir kahve içmeyi unutmayın.

Foto:flicker

Viyana Teknoloji Müzesi

Sürekli sergi kategorileri şunları içerir: Doğa ve Bilgi: astronomi, ilkeler, fizik; Ağır sanayi: madencilik, demir, çelik; Enerji; Kitlesel üretim – lüks mallar; Gündelik yaşam – kullanım talimatları; İletişim ve bilgi medyası; Müzik Enstrümanları; Ulaşım,otomotiv gibi teknolojinin eli değen her tür şeyle karşılaşabilirsiniz. İçerisinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Doğal Tarih Müzesi

Zamanı durdurmak isteyeceğiniz bir keşif için!

2011 yılı itibarıyla, müzede yaklaşık 30 milyon nesne bulunmakta ve sayı artmaktadır.Yaklaşık 25 milyon numune ve eser içeren koleksiyonlar 60’ın üzerinde personel bilim adamının çalışması için gerekli temeli oluşturuyor. Müze, Güneş Sistemi’nin kökeni ve hayvanların ve bitkilerin evrimleşmesinden insanın evrimine kadar tarih öncesi gelenek ve göreneklerden geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Yemek molasından sonra güzel  bir barda Viyana birası tadalım dedik, akşamleyin ise Viyana gelip de opera dinlemeden  gitmek olmazdı.

‘Viyana’da 1 günde modern sanattan eskiçağlara zamanda yolculuk yaptık. 1 gün içerisinde bu kadar etkilediyse Viyana, daha uzun süreli seyahat planı yapmak gerek.!’ Diye not aldım seyahat defterime,kalbimi küt küt attıran şehirle vedalaştıktan sonra,tren vagonlarında yerlerimizi alıp başka ülkede başka bir şehre uyanmak için,hayatımın en huzurlu uykusunu uyumuştum.

Eda Filiz

 

tr_TRTurkish