Dünyanın ilk yüzen çiftliğinde süt üretimi için inek beslenecek

Hollandalı emlak şirketi Beladon, dünyanın ilk “yüzen çiftliğini” bir şehir limanında kuruyor. Yüksek teknoloji ürünü çok amaçlı tesis, Amsterdam’ın yaklaşık 50 mil dışında bulunan Rotterdam’da su içinde yüzecek. Açık deniz tesisi, Rotterdam’ın Merwehaven limanının ortasında inşa ediliyor ve robotlar tarafından sağılan 40 Maas Rhein Issel cinsi inek yetiştirmek için kullanılacak.

Gayrimenkul geliştirme şirketinin iş ortağı, Minke Van Wingerden, 2012 yılında New York şehrine yaptığı iş gezisinin ardından karısıyla birlikte Sandy Kasırgası’na maruz kaldı. Taze ürünlere ulaşmak, bir şeyler alabilmek neredeyse imkânsızdı.

Bunu çözmek için yapılan bir öneri olan yüzen çiftlik, üç seviyeden oluşuyor ve kasırgaya dayanıklı olacak şekilde tasarlandı. İkinci kat, ineklerin korunacağı yer, alt katta ise süt işleme ve paketleme için makineler olacak ve her gün ortalama 211 galon süt üretimi gerçekleşecek. En üst kat ise inekler için yonca ve ot yetiştirmek için kullanılacak. Faaliyete geçtiğinde, süt ve yoğurt üretip pastörize edecek ve Rotterdam’da satışa sunacak.

world's first floating farm houses cows in hurricane-resilient structure

world's first floating farm houses cows in hurricane-resilient structure

fotoğraflar:  floating farmnl

 

desingboom.com

tr_TRTurkish