Dünyanın İlk Vegan Futbol Kulübü

Forest Green Rovers, resmi olarak ilk vegan futbol kulübü ve bu durum sadece yiyeceklerle ilgili değil. Bütün menüler, yetiştirme şekilleri, zeminin enerji verimi ve kulübün günlük çalışmasında kullanılan teknoloji, sürdürülebilirliği ön plana çıkarıyor.

Gloucestershire ekibi şu sıralarda Ulusal Lig’de (ülkenin profesyonel liginin beşinci kademesi) iyi bir sezon geçiyor ve onlardan daha parlak, yeşil bir gelecek bekleniyor.

Proposed stadium interior | © Zaha Hadid Architects

Stadyum İç Tasarımı © Zaha Hadid Architects

Kulüp, bundan dört yıl önce topluma destek ve başarı amacıyla et ve ürünlerini terk etmiş ve bugün menüleri tamamen vegan, Cotswold Bira Fabrikası’nın teveccühüyle maç günleri elma şarabı ve bira da menülerine dâhil oluyor.

Kulüptekiler, The New Lane’deki işlerini sürdürürlen, ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan, tamamen ahşaptan yapılacak ve bölgede planlanan 100 dönüm yeşil bir girişim olan Eco Park’ın bir bölümünü oluşturacak yeni bir stadyum için planlar yaptılar.

Kulübün internet sitesinde Eko Park’la ilgili şunlar yazıyor: “Yeşil işletmelerin ve teknoloji şirketlerinin bir araya geldiği ve fikir paylaşımı yaptığı bir yer: Alan için yaratıcılık ve inovasyonun odak noktası ve dünya çapında oluşmaya başlayan yeşil sanayi devriminin bir parçası.

Kulübün bu konudaki ilkeleri neler ve hedeflerine nasıl ulaşıyor?

  • Saha, yağmur, drenaj ve kaynak suyu karışımıyla sulanıyor.
  • Çimler, pestisit kullanılmadan organik olarak yetiştiriliyor.
  • Düşük enerjili aydınlatmalar kullanılıyor.
  • Tamamı güneş enerjisi üreten stadyum çatısının 45 kW üretim kapasitesi var.
  • Zemindeki güneş enerjisi sistemi de yerden tarafları selamlıyor. Amacı ekrandaki çevre teknolojisinin bir parçası olmak ve görünmek.
  • Etsiz ilk futbol menüsüne sahipler. Menülerde mümkün oluğunda yerel, mevsimlik, taze ve organik yiyecekler kullanılıyor.
  • İngiltere’nin ilk elektrikli ‘mow-bot’u, insan müdahalesine gerek kalmadan sahayı otomatik olarak biçmek için GPS teknolojisini kullanıyor. İşi bittiğinde rapor bile yazıyor.

Forest Green Rovers ile ilgili görsel sonucu

culturetrip

tr_TRTurkish