2019 Ocak ayında, Singapur’da bir alışveriş merkezinde yeni bir ATM tanıtıldı. Bu ATM nakit para yerine 200 gram donmuş somon balığı filetosu veriyor.  Bugün, düzinelerce somon ATM’si adanın çeşitli yerlerine dağılmış durumda

Norwegian Salmon Pte Ltd’nin kurucusu ve CEO’su Manish Kumar, çok sevdiği somonu herkes için erişilebilir ve herkes için uygun fiyatlı hale getirme hedefinde ilerliyor. Vitrin, personel ve aracı maliyetini azaltarak filetolarını nispeten uygun fiyata satabiliyor. Her bir otoma balıkları -4 derecenin altında tutuyor ve bu sayede balıklar iki yıla kadar taze kalıyor. Gelecek vaat eden ilk çeyrek satışları sayesinde ortaya çıktı ki balıklar zaten bu kadar beklemeyecek.

Şirket, ülkenin otomat kültürü (Singapur’da makineler dondurmadan lüks arabalara kadar her şeyi satıyor) ve Norveç somonuna olan ilgi nedeniyle Singapur’a karar verdi. Alışveriş merkezlerinde, ticari alanlarda ve banliyölerde yer alan Norveç somonu otomatları 7 gün 24 saat somut seven Singapurlulara hizmet veriyor.

atlasobscura.org