Dünyanın Her Yerinden 530 Kadın Besteciyi Gösteren İnteraktif Harita

Amerikalı emek tarihçisi Alice Kessler-Harris’in aynı adlı kitabında savunduğu gibi, “Kadınlar her zaman çalıştı”. “Sanayi öncesi toplumlarda,” diye yazıyor Kessler-Harris, “Neredeyse herkes kooperatif girişimlerinde çalıştı ve neredeyse hiç kimse ücretli çalışmadı.” Ve sanayi toplumlarında, kadınlar her zaman çalıştılar ve genellikle aileyi öncelikle geçindiren onlardı. Ancak hikayeleri geleneksel anlatıya uymadığı için görmezden gelindi.

Neyin iş olarak sayıldığına dair taraflı ve adil olmayan kural değişiklikleri ve dar tanımlar, müzik de dahil olmak üzere yüzlerce alanda kadınların katkılarını marjinalleştirdi. Ancak, ücret alsınlar ya da almasınlar, profesyonel besteciler olarak kabul edilsinler ya da edilmesinler kadınlar her zaman müzik yazdılar.

Kiminin kariyeri çok kısa sürdü. Mozart’ın aynı zamanda bir çocuk dahi olan, ağabeyi ile Avrupa’yı dolaşıp 1700’lerde aristokrasinin gözünü kamaştıran kız kardeşi Maria Anna’nın kaderi böyleydi. The Guardian’da Ashifa Kassam, reşit olup kariyerini bırakmak zorunda kaldıktan sonra Maria Anna’nın çabucak unutulduğunu söylüyor.

Maria Anna Mozart, İspanya Valencia’dan müzik öğretmeni Sakira Ventura tarafından oluşturulan ve 530 besteciyi coğrafi olarak haritaya yerleştirerek Wikipedia sayfalarına, internet sitelerine, Spotify’a bağlantılar içeren interaktif haritada bulacağınız yüzlerce kadın besteciden biri. Harita, her bestecinin penceresindeki tüm kısa biyografiler İspanyolca ancak Ventura, İngilizce Vikipedi sayfalarına bağlantı vererek çalışmasını İngilizce konuşanlar için de mükemmel ve çok ihtiyaç duyulan bir kaynak haline getirmiş.

Ventura, Mozart’ın kız kardeşinin beste yaptığı dönemde, “Bir kadın tarafından bestelenen bir eserin bir erkeğin bestelediğiyle aynı kalitede olmayacağı düşünülürdü” diyor. Aslında pek bir şey değişmedi. Eleştirmenler neden haritasına erkekleri dahil etmediğini sorduğunda, “Onlara, erkek besteciler hakkında bilgi edinmek isterlerse, müzik tarihiyle ilgili herhangi bir kitabı, bir radyoyu açabileceklerini, herhangi bir konsere gidebileceklerini ya da herhangi bir şarkıyı arayabileceklerini açıklamam gerekiyor. Ama kadın bestecilerin bir haritasını çıkarıyorsam, bunun nedeni bu kadınların başka hiçbir yerde görünmemesidir,” diyor. Etkileşimli harita Creadoras de la Historia Música’yı buradan ziyaret edin.

The Guardian, openculture

tr_TRTurkish