Bahçeciliğe meraklıysanız ya da fotoğraf çekmeye elverişli bir bahçede gönlünüzce manzaralar yakalamak istiyorsanız, – gezecek imkânınız da varsa – dünyanın çeşitli yerlerinde gözlerinizi kamaştıracak bahçeler var. Versailles’ın kraliyet bahçelerinin kusursuz çimlerinden Brooklyn Botanik Bahçesi’nin etkileyici kiraz ağaçlarına kadar dünyanın en güzel bahçelerinden on tanesini aşağıda görebilirsiniz.

Brooklyn Botanik Bahçesi / ABD

1910 yılında kurulan Brooklyn Botanik Bahçesi, Mount Prospect Park’ta bulunan 52 dönümlük şahane bir yerdir.  Bu güzel botanik bahçesi; bir su bahçesi, Shakespeare oyunlarında adı geçen bitkiler temalı bir İngiliz bahçesi ve görme engelliler için bir koku bahçesi de dahil olmak üzere birden fazla alana yayılmıştır 14 bin tür bitki içeren Brooklyn Botanik Bahçesi, belki de en meşhur Japon bahçesidir ve her baharda büyük bir kalabalığı çeken 200’den fazla kiraz ağacıyla tanınmaktadır.

Brooklyn Botanical Garden

Stock Photos – Nadya Kubik/Shutterstock

Versailles Bahçesi / FRANSA

Versay Sarayı’nın batı tarafındaki bu geniş bahçe, yaklaşık 2 bin dönümlük araziye yayılıyor. Peyzajın büyük bir kısmı, simetrisi ve düzeniyle klasik bir Fransız bahçesi olarak tasarlanmış. Düzgünce kesilmiş çimenler, 14. Louis dönemine kadar uzanan çiçek, heykel ve çeşmelerle bezelidir. Versay Bahçeleri, sarayın kendisiyle birlikte UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak seçildi.

Versailles Gardens - Most Beautiful Garden in the World

Stock Photos – PhotoFires/Shutterstock

Villa d’Este Bahçeleri / İTALYA

Roma’nın dışındaki 16. Yüzyıla ait bu villa, teraslı bahçeleri ve biri adeta müzik üreten zengin çeşmeleriyle sevilir. Görkemli su özellikleri, bir asil ve papanın oğlu için inşa edilen villada ağırlanan ziyaretçileri memnun etmek ve etkilemek için kullanılıyordu. Villa d’Este, peyzajın düşünmenin amaçlandığı İtalyan Rönesans bahçesinin harika bir örneğidir.

Famous Tivoli Gardens at Villa D'Este in Italy

Stock Photos – Marco Rubino/Shutterstock

Butchart Bahçeleri / KANADA

Victoria’daki bu güzel yemyeşil vaha, 100 yıldan fazla bir süredir rengârenk çiçekleriyle ziyaretçileri etkiliyor. Butchart Gardens’ta, 26 tane sera var, 55 dönümlük bahçenin bakımı için 50 tam zamanlı bahçıvan çalışıyor. Fotoğrafta görülen Sunken Garden, peyzajın sevilen bir bölgesi. Bahçe eski bir kireçtaşı ocağında kuruldu ve Jennie Butchart tarafından dönüştürüldü.

Butchart Gardens - Best Gardens to Visit

Stock Photos – kavram/Shutterstock

Keukenhof / HOLLANDA

İlkbaharda laleler deyince akla ilgi gelen yer Hollanda’dır. Ve eğer gerçekten lalelere meraklıysanız, bu, Lisse’deki dünyaca ünlü Keukenhof’ı görmeniz gerektiği anlamına gelir. Mart ayının sonundan Mayıs ayının sonlarına doğru, ziyaretçiler lale, nergis, çiğdem ve sümbül dolu renkli çiçeklerin gösterilerini izlemek için bahçeye akın ediyorlar. Keukenhof’a göre, her yıl 100 Hollandalı çiçekçilik şirketinden gelen 7 milyon bahar çiçeği soğanı dikiliyor. Çiçek soğanları, bu iki aylık dönemde bahçeleri ziyaret eden 1 milyondan fazla ziyaretçiye göz kamaştırıcı bir görüntü sağlayan inanılmaz görseller şeklinde düzenlenmiştir.

Keukenhof Flower Garden in the Netherlands

Stock Photos – Anton_Ivanov/Shutterstock

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi / TAYLAND

Tayland’daki bu botanik bahçesi, sadece turistik bir mekân değil, aynı zamanda 280 milyon yıl öncesine dayanan avuç içi biçiminde bir avuç tohum bitkileri sınıfında sagu palmiyesi üzerinde çalışan bir araştırma merkezidir. İlginç bir şekilde, Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, aslen bir plantasyon olarak satın alındı, ancak işletme sahipleri 600 dönümlük araziyi yaban hayatı korumak için tropik çiçekler ve bitkiler dikmek için kullanmaya karar verdiler. Bahçe bir Kaktüs ve Sulu Meyveler Bahçesi’nin yanı sıra orkide teşhir alanı içeren bölümleriyle 650’nin üzerinde yerli bitki türünü içerir.

Nong Nooch Tropical Botanical Garden in Thailand

Stock Photos – MarinaD_37/Shutterstock

Ryōan-ji Garden / JAPONYA

Kyoto’daki Ryō-ji Zen Budist Tapınağı’nın içinde yer alan, Japon kuru peyzaj (karesansui) kaya bahçesinin özü olarak kabul edilen bu Zen bahçesinin karakteristik özelliği, titizlikle tırmıklanmış çakıllarla çevrili büyük kaya oluşumlarından gelir.Tapınağın verandasında otururken görülebilen taşların hepsi bir kerede görülemeyecek şekilde stratejik olarak yerleştirilmişlerdir. Bunların hepsini tek bir oturuş pozisyonundan görebilecek olanların aydınlandığına inanılıyor.

Famous Rock Garden in Kyoto

Stock Photos – Chuong Vu/Shutterstock

Powerscourt Malikânesi ve Bahçeleri / İRLANDA

İrlanda’daki bu devasa mülk, hem 13. yüzyıldan kalma bir kale evle hem de 47 dönümlük alana yayılan bahçeleriyle tanınır. Powerscourt Malikânesindeki bahçelerin çoğu, 19. Yüzyılda, o zaman 21 yaşında olan 7. Powerscourt Vikontu Mervyn Wingfield tarafından devir alınarak düzenlendi. Versay Bahçeleri’nden ve seyahatlerinde gördüğü diğer ünlü bahçelerden esinlenerek Japon bahçesi, İtalyan bahçesi, duvarlı bahçeler ve hatta evcil hayvan mezarlığı yarattı.

Best Gardens in the World - Powerscourt Estate

Stock Photos – trabantos/Shutterstock

Kew Gardens / İNGİLTERE

Londra’nın güneyinde bulunan Kew Gardens, 50 binden fazla canlı bitkinin bulunduğu dünyaca ünlü bir mekândır. Ayrıca, dünyanın en büyük Viktorya dönemi sera binası olan Temperate House sayesinde, botanik araştırmaları için önemli bir merkez ve mimari bir şaheser olarak kabul edilir. Bu tarihi alan, nadir ve tehdit altındaki bitki türlerine ev sahipliği yapar. Diğer ilgi çekici yerler arasında bir bambu bahçesi, arboretum ve on farklı iklim bölgesinden bitki içeren bir cam ev olan Galler Prensesi Serasına ev sahipliği yapmaktadır.

Kew Gardens in London

Stock Photos – Gaid Kornsilapa/Shutterstock

Monet Bahçeleri / FRANSA

Claude Monet’in evinde bulunan bu bahçeler, Empresyonist ressamın ünlü Water Lilyum serisine ilham verdi. Bugün, Giverny’yi ziyareti ederek Monet’nin dünyasına dalmanız mümkün. Japon tarzı bir köprüyle tamamlanan ikonik su bahçesi, ziyaretçilerin yıl boyunca keyif alabilmeleri için ilk günkü güzelliğiyle duruyor. Ziyaretçiler ayrıca Monet’in yaratıcı hayal gücüne hitap etme amacıyla düzenlenen canlı çiçek bahçesinden memnun kalacaklardır.

Famous Giverny Garden Painted by Monet

Stock Photos – Oleg Bakhirev/Shutterstock


mymodermet.com