Mart ayın başlarında, Çin’in Xiamen kentinde, ulaşım sorunlarını hafifletmek için dünyadaki en uzun bisiklet yolu açıldı.

Danimarkalı tasarım firması Dissing + Weitling tarafından geliştirilen Xiamen Bicycle Skyway, 7.6 kilometre uzunluğunda ve dünyanın en uzun bisiklet yolu unvanına sahip.

Bu, firmanın ilk bisiklet yolu projesi değil; 2014’te Kopenhag’da açılan 230 metrelik tekerlekli bisiklet köprüsü Bicycle Snake’i de onlar yarattılar.

Xiamen’deki yol karayolunun üzerinde yükselirken, tamamen izole edilmiş değil. Yol boyunca diğer ulaşım sistemlerine bağlantı sağlayan 13 nokta var; Bunlardan 11’i, bisiklet yoluna paralel yüksek bir yolda çalışan otobüs duraklarına karşılık geliyor.

Yol, bisikletliler için gerekli tüm donanımla sahip. Sürmeye devam etmek için 11 spiral rampa var, 355 halka açık bisiklet istasyonu, yedi platformda 253 park yeri ve gece güvenli bisiklet sürüşü sağlamak için 30 bin ışık mevcut.

Yol bisiklet yolu olarak tanıtılsa da yürümek isteyenlere de imkân sunuyor. Bunun için bisikletlilerle olabilecek karışıklık veya kazalardan kaçınmak için uygun şekilde farklı renklerle işaretlenmiş birkaç yaya koridoru da yapılmış.