Kış aylarına girdik ve herkes haklı olarak soğuklardan şikayet ediyor. Ama dünyada öyle yerler var ki, kış sıcaklık ölçümlerini ve yaşam koşullarını duyduğunuzda, ‘bizimki de soğuk mu’ diyeceksiniz.

İşte kışı çetin mi çetin geçiren dünyanın 5 noktası.

1- VOSTOK İSTASYONU

Antarktika’da bulunan bir araştırma istasyonu olan Vostok, gezegenin en düşük sıcaklığının tespit edildiği yer unvanını koruyor. Şu an Rusya’ya bağlı olan istasyonda 21 Temmuz 1983 yılında -89,2 derece ölçüldü. 1957 yılında Sovyetler Birliği tarafından kurulan istasyonda sadece araştırma yapan bilim insanları yaşıyor. Kış aylarında istasyona ulaşım imkansız ve Vostok ahalisi dışardan hiçbir yardım alamıyor.

İstasyon tarihi boyunca ölçülen en yüksek sıcaklık ise, 13 Aralık 1957 yazında -13,6 derece oldu.

2- OYMYAKON KÖYÜ

Vostok’u bir yerleşim yeri kabul etmezsek, dünyanın en soğuk yerleşim yeri olan Oymyakon Köyü, Rusya’ya bağlı Yakutistan Cumhuriyeti’nin başkenti Yakutsk’a yakın bir mesafede bulunuyor. Nüfusun yaklaşık 600 kişi olduğu köyde, kış aylarının ortalama sıcaklığı -50 derece. Oymyakon’da yere tükürmeyi denemiyor kimse çünkü tükürüğünüz anında buz tutup dudaklarınızdan sarkıyor. Kış aylarında elektronik cihazların ve arabaların kullanılamadığı Oymyakon’daki en düşük sıcaklık ise 1921 yılında -71,2 derece olarak ölçülmüş. Okulun -53 derecede ancak tatil edildiği kürk kullanımının yaygın olduğu köyde, iç çamaşırları bile yün veya tiftikten yapılıyor.

3- YELLOWKNİFE

Kanada’nın kuzeybatısında bulunan Yellowknife, 1934 yılında kurulmuş ve 20 binden fazla insana ev sahipliği yapıyor. Yıllık ortalama sıcaklığın -30 derece olduğu Yellowknife’da ulaşım kış boyunca buz yolları üzerinde yapılıyor. Kanada’nın en soğuk şehri unvanına sahip olan kentteki en düşük sıcaklık 1 Şubat 1947’de -51 derece olarak ölçülmüş.

4- HARBİN

Çin’in Heilongjiang eyaletinin başkenti ve 10 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Harbin, “buz şehri” olarak anılıyor. Kentte yaşayan insanlar soğukla barışık haldeler. Zaten vücutlarının da soğuğa alışık olduğunu düşünüyorlar. Harbin, her yıl dünyanın en büyük buz festivali olan Harbin Uluslararası Kar ve Buz Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Kentte kışın sıcaklık -45 dereceye kadar düşüyor.

5- BARROW (UTQİAGVİK)

ABD’ye bağlı en kuzeydeki kent olan Barrow, Alaska bölgesinde bulunuyor. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Barrow, dünyanın en kuzeydeki şehri olarak biliniyor. Yerli halk İnyupiklerin kenti olan Barrow’ın yerli adı, “kar baykuşunun avlanma yeri” anlamına gelen Utqiaġvik. Şehir İngilizlerin işgalinden sonra 1825 yılında Barrow adını alıyor.

Güneşin Kasım sonunda batıp Ocak ayına kadar ortaya çıkmadığı Utqiaġvik’de sıcaklık kışın eksi 40 dereceye kadar düşüyor.

kapak fotoğrafı: The Shining filmi (1980)

ileri haber