Dünyanın en sıra dışı mahallelerinden biri “Bolwoningen”

Hertogenbosch (Hollanda), Bolwoningen olarak bilinen alışılmadık bir mahalleye ev sahipliği yapıyor. İlk bakışta başka galaksilerden gelmiş yabancıların işgal bir yere benzeyen mahallede tabii ki insanlar yaşıyor.

1968 yılında Hollanda Hükümeti, düşük maliyetli konutlar inşa etmeye karar verdi ve bu konuda deneysel olmak konusunda rahat davrandılar. Bu iş için, Mimar Dris Kreikampa’nın “Bolwoningen” projesi seçildi, ancak inşaatın başlaması 1980 yılını buldu. Bolwoningen, küre şeklinde 50 evden oluşuyor.

Küreler, cam elyaf takviyeli çimentodan yapıldı ve silindir şeklinde bir tabana monte edildiler. Her kürenin çapı 5,4 metre ve her birinin 11 yuvarlak penceresi var. Bu yapıların yerleşimi de oldukça sıra dışı. Kürenin ortasında ikinci katta bir banyo, küçük bir yatak odası ve oturma odası ile mutfak bulunuyor. Ev tamamen sökülebiliyor ve başka bir yere taşınabiliyor. Evlerin ağırlığı sadece yaklaşık 1250 kg. Bunların yanında, bu yapılar sadece yere değil, aynı zamanda suya, sabit bir platforma da yerleştirilebiliyor.

Yerli halk mimarın vizyonunu pek de takdir etmiş denilemez, ancak bu fütüristik evlerde kısa süre için ya da kalıcı olarak yaşamak isteyen birçok turist var.

unusualplaces.org

tr_TRTurkish