Cornell Üniversite dünyanın en küçük, kendiliğinden katlanan origami kuşunu üretiyor. Kuş, kendiliğinden katlanan nano ölçekli robotlar tasarlayan en son teknolojiyi gözler önüne seriyor.

Tipik bir origami hayvanı, bir sanatçının hünerli ellerinin ürünüdür, Cornell kuşu ise küçük elektrik voltajlarının stratejik bir uygulamasıyla katlandı. Kuşun oluştuğu malzeme sadece 30 atom kalınlığında.

Üniversitenin küçük kuşunun amacı, yaratıcı ifade değil; akıllı malzeme tasarımı ve moleküler biyolojik dünya ile etkileşimi sağlayabilen yeni nesil hareketli, nano ölçekli robotlara yol açacak ilkeleri ve tekniklerin bir ön izlemesi.

Cornell’den Paul McEuen’e göre, “Biz insanların tanımlayıcı özelliği, karmaşık sistemleri ve makineleri insan ölçeğinde ve muazzam ölçeklerde nasıl inşa edeceğimizi öğrenmiş olmamızdır ancak, nasıl yapılacağını öğrenmediğimiz şey, küçük ölçekler. Ve bu, hücreler kadar küçük makinelerin nasıl inşa edileceğini öğrenmek için insanların neler yapabileceğini gösteren temel evrimin bir adımıdır.”

nobeastsofierce/Adobe Stock