Fanjing Dağı, Güney Batı Çin’de bulunmaktadır. Yaklaşık 2500 metre yüksekliğe sahip Fanjing Dağı, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı.

Dağ, Budizm’de kutsal bir bölge olarak kabul ediliyor ve adı “Brahma’nın Saf Ülkesi” anlamına geliyor. Zirvesi de Kızıl Bulut Altın Zirvesi olarak biliniyor ve tepesinde aralarındaki dar bir geçitle onları birbirine bağlayan bir yaya köprüsüyle iki tapınak bulunuyor.

Fanjing Dağı’na ulaşmak kolay değil. Tongren şehrine yaklaşık 32 kilometre mesafedeki yere otobüslerle gidiliyor ve yolculuk yaklaşık 90 dakika sürüyor. Bölgede konaklama imkânı sınırlı. Bununla birlikte, nispeten dış dünyadan uzak konumu sayesinde nadir görülen Guizhou Altın Maymun ve Çin Dev Salamander’ini de içeren çok çeşitli bitki ve hayvan yaşamına ev sahipliği yapıyor. Bölgede, birçoğu alana özgü 2 binin üzerinde bitki ve ağaç türü bulunuyor.

Fanjing Dağı henüz turistler tarafından istila edilmediğinden, bu izolasyon modern zaman gezginleri için bir nimet olabilir. Dağın tepesine ulaşmak mümkün ve birçok ziyaretçi bunu yapıyor. Bazı yenilemelere rağmen yol biraz cesaret gerekiyor. Efsaneye göre, zirveye 8888 adımda ulaşılıyor ve manzaralar muhteşem. Diğer bir seçenek ise Mantar Tepesi olarak bilinen yakındaki bir tepeye teleferikle çıkmak.

Costfoto / Barcroft Media
Clkraus / Shutterstock
Costfoto / Barcroft Media
Costfoto / Barcroft Media
Yuanyuan Yan
Yuanyuan Yan / Getty
 Costfoto / Barcroft Media
Costfoto / Barcroft Media
anyanwuji / Shutterstock
Clkraus / Shutterstock

unusualplaces.org