Dünyanın en güzel tuvaletlerinden biri “Ureddplassen”

Norveç, doğasının eşsiz güzelliği ile ünlüdür. Modern mimari ve koruma teknikleri, ülkenin gezilebilecek bölgelerini sürekli geliştirmektedir. Bu nedenle, Norveç karayolları boyunca sürüş yapmak da benzersiz bir deneyimdir. Norveç Scenic Route, doğal güzelliğinin yanı sıra, dünyanın en güzel tuvaletlerine sahiptir. Yol ismini de bu doğal güzelliklerden dolayı almıştır. Dinlenme alanlarında çevredeki dağların, fiyortların ve denizin inanılmaz manzaralarını izlersiniz. Kuzey ışıklarının manzarasını görebildikleri için turistler arasında da bu yol oldukça popülerdir. Güzelliğinin dışında bu bölge son zamanlarda çok şaşırtıcı bir nedenden dolayı tüm dikkatleri üstüne çekti: bir umumi tuvalet.

Norveç, karayollarının doğal güzelliği yol boyunca benzersiz modern yapılar inşa ederek geliştirmeye karar verdi. Helgelandskysten bölgesindeki duraklardan biri, deniz ve dağların muhteşem manzarasına sahip. Ayrıca doğrudan denize açılan mermer banklar ve basamakları da vardır.

Hemen yanında dalga şeklinde bir yapı görünü. Fütürist görünmesine rağmen yapı, manzarayla mükemmel uyum sağlamaktadır. Gece uyurken, tuvalet sıcak ışıklarla içeriden aydınlatılır. Ortaya çıkan manzara öyle güzel ki geçen her ziyaretçi orada geçireceği bir anı ölümsüzleştirmek için için hevesli oluyor.

Bu dinlenme alanı, güzel manzarası ve mimarisin yanında ayrıca büyüleyici bir tarihi arka plana sahiptir.

Ureddplassen durağının hemen yanında, Norveç Kraliyet Donanmasına ait bir denizaltı olan  “Uredd” anısına bir anıt var. Denizaltı, 2. Dünya Savaşı sırasında Norveç ordusu tarafından kullanıldı. Savaş sırasında baran denizaltıda 42 asker hayatını kaybetti. “Uredd” ismi Norveç’te “Korkusuz” anlamına gelir, bu da anıtın unutulmaz olmasını sağlıyor.

unusualplaces.org

 

 

 

tr_TRTurkish