Dünyanın Çevresinden Kentsel Ses Manzaraları

Bu gezegende hangi şehirde yaşadığınızın önemi yok, her metropolün inkâr edilemez, kendine has bir sesi var. İşitsel manzaralar, trafik gürültüsü, klakson sesleri, insanlar sohbetleri tarafından tanımlanır. Bütün bu uyaranlar, bir şehrin ne olduğu belirler ve ona benzersiz bir his verir.

Bir açık kaynak ağı olan Soundcities, birçok büyük şehirden gelen sesleri halka açtı. Platformun kullanıcıları, Paris metrosundaki müzisyenleri, Budapeşte’de sokakta oynayan çocukları veya İstanbul’daki müezzinlerin dualarını dinleyebilir. Bunlar kaydedilen seslerden sadece birkaçı ama veri tabanı sürekli genişliyor. Bir şehrin sesleri bize orada yaşayan insanlar hakkında ipucu verebilir ve kendi yaşadığımız şehir dışındaki yerlerin günlük yaşantısına bir göz atmamızı sağlar.

Şehirdeki seslerden daha fazla duymayı arzuladığınız takdirde, Radio Garden, sanal dünya üzerinde gezinmenize ve dünyanın her yerindeki şehirlerden radyo istasyonlarını dinlemenize olanak tanır, sizi farklı yerlerden yayıncılara ve kimliklere bağlar. Canlı yayınlar içinde çok çeşitli seçenekler var; radyo kayıtlarıyla ilgili klipler, dinleyicilerin sesleri nasıl hayal ettikleri hakkında anlattıkları ve dünyadaki sesler gibi.

Hem Soundcities hem de Radio Garden bize dünyadaki belirli yerleriyle ilgili işitsel bir izlenim sunarken, nereye gitmek istediğimiz konusunda ilham verebiliyor ve farklı şehirlere sanal olarak da olsa uyum sağlamanıza yardımcı oluyor.

kaynak

tr_TRTurkish