Pek çok yaratıcı metro haritası var, ancak bu bilimsel veri görselleştirmesi kadar yaratıcısı az görülür. Tufts Tıp Merkezi doktorlarından Jonathan Simmonds tarafından oluşturulan bu akıllı metro haritası, bizleri insan vücudunda bir yolculuğa çıkarıyor.

Çalışmalarını Londra Metrosu’nun geleneksel haritasına dayandıran Simmonds, vücutta hareket eden 13 renkli çizgi oluşturdu. Anatomimizi net ve düzenli bir şekilde sentezleyerek farklı organ sistemlerinin nasıl etkileşime girdiğini görmek kolaylaştırdı. Sarı Sinir çizgisi vücuda girip çıkarken, arterler, lenf düğümleri ve gastrointestinal organlarla değişimlerini görebiliriz.

Simmonds’ın haritası ayrıca daha derin yapıları temsil eden kesikli çizgiler ve Bronşiyal Arter ve Bronşiyal Topardamar için özel çizgiler de içeriyor.  Aslında, hatlardan birine “atlamak” ve onunla bir gezintiye çıkmak inanılmaz. Örneğin, kısa Portal çizgisi gastrointestinal sistem, safra kesesi, pankreas ve dalaktan karaciğere doğru ilerliyor. Portal damarını temsil eden çizgi nehirden akan kanın % 75’ini taşır ve bu sayede Safra, Sinir ve Lenfatik gibi çok sayıda diğer çizgilere bağlanıyor.

Human Anatomy Subway Map

Jonathan Simmonds, M.D.: Etsy

mymodernmet.com