12 Nisan’da, Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) bilim insanları, bir örümcek ağının karmaşık yapısını çeşitli uygulamalara sahip olabilecek müziğe dönüştürdüklerini bildirdi:

  • Daha iyi 3D yazıcılar,
  • Türler arası iletişim,
  • Ve dünya dışı müzik besteleri.

Projenin önde gelen araştırmacısı Prof. Markus J. Buehler şunları söyledi: “Örümcekler titreşen iplerin bulunduğu bir ortamda yaşar. Pek iyi görmezler ve bu yüzden farklı frekanslara sahip titreşimler aracılığıyla dünyayı hissediyorlar.” Örneğin, bu titreşimlerden bazıları, ağ yapımı sırasında örümcek bir ipek ipi gerdiğinde, sıkışmış bir sinek ya da rüzgar ağı hareket ettirdiğinde meydana gelebilir.

Songs From Nature: MIT Scientist Spin Music Out Of Spider Webs
(Haklar: Pixabay. Görsel: Luana Steffen)

Geçen yıl koronavirüsün yapısını klasik müziğe çeviren müzik tutkunu Buehler şunu gözlemledi: Ağlar alışılagelmiş insan deneyiminden çok farklı olan müzikal ilham için yeni bir kaynak olabilir.

Songs From Nature: MIT Scientist Spin Music Out Of Spider Webs
Bir örümcek ağının 3 boyutlu bir görüntüde birleştirilmiş çok renkli kesitsel görüntüsü. (Haklar: Isabelle Su ve Markus Buehler)

2B kesitleri yakalamak için doğal bir örümcek ağını lazerle tarayarak işe başlayan ekip ardından örümcek ağının 3B ağını yeniden oluşturmak için bilgisayar algoritmalarını kullandı. Bu tamamlandıktan sonra, araştırmacılar ağın tellerine farklı ses frekansları atayarak melodileri oluşturmak için örümcek ağının 3B yapısına dayalı kalıplara dahil ettikleri “notalar” ürettiler. Son olarak da arp benzeri bir enstrüman yarattılar ve dünya çapında çeşitli canlı performanslarda olağandışı örümcek ağı müziğini seslendirdiler.

kaynak