Dev Eller Venedik’te İklim Değişikliğine Karşı Uyarıyor

Turistler kafileleri, gondollarla Venedik’in dünyaca ünlü Büyük Kanal’ından geçerken, kendilerini  Ca’Sagredo Oteli’ne ulaşana kadar tamamen tarihi mimari arasında bulurlar. Ancak bu günlerde durum biraz farklı. Burada yepyeni bir sanat eseri, yüzyıllar öncesinden gelen kentin karşı karşıya kaldığı modern bir soruna değiniyor ve 14. Yüzyıldan kalma bir duvarda meraklı gözleri karşılıyor.

İnsan vücudunun parçalarını sanatında kullanmayı seven Lorenzı Quinn adlı sanatçı, bu projesinde devasa iki el ve kol ile “Support” isimli çalışmasını Venedik Bienali kapsamında gösterime açtı. Ca’ Sagredo Otelini kanalın içinden çıkarak destekler gibi görünen bu iki el, insanlığı iklim değişikliği sorununa karşı harekete geçmeye çağırıyor.

Bazı bilim insanlarına göre, Akdeniz, yüzyılın sonuna kadar beş metreye kadar yükselebilir, yani Yüzen Şehir 2100 yılına kadar neredeyse tamamen batmış olabilir.

Quinn, Venedik’in insanlara ilham veren bir yüzen şehir olma özelliğini korumak için bizim ve bizden sonraki nesillerin desteğine ihtiyacı olduğunu söylüyor. İnsanın hem yaratıcı hem de yok edici güce sahip olduğunu belirten Quinn, bu gücü etrafımızdaki düzene yeniden denge getirmek için kullanmamız gerektiğini kuvvetle belirtiyor.

Sanatçı eserini özellikle insan eli üzerinden yaratmak istediğini çünkü her ellerde sevgi ve nefret, yaratma ve yıkım gibi mutlak güçlerin barındığını göstermeye çalıştığını anlatıyor. Support adlı proje giderek yükselen kanal sularına karşı binaları daha yükseğe kaldırabilme umudunu anlatıyor.

boredpanda, atlasobscura

 

 

tr_TRTurkish