Küresel rüzgar enerjisi sektöründe lider olan Danimarka, konumunu sürdürüyor. 2019 yılında ülke elektriğinin yaklaşık % 50’sini yenilenebilir güç kaynaklarından elde ediyor. Bunun % 47’si rüzgardan, geri kalan kısmı da güneşten üretildi. Bu, 2017’de rüzgar ve güneş enerjisinden yaklaşık % 46 oranına ulaşarak rekoru kırmışlardı.

Devlete ait elektrik şirketi Energinet, 2019 rekorunu açıklayarak çıtayı yükseltti.

Bu eğilim Danimarkalıların 2030 yılına kadar (1990 ile karşılaştırıldığında)% 70’lik bir emisyon azaltma hedefi peşinde koşması ve bu hedefin yasalarla korunması sayesinde devam ediyor. Ülke son zamanlarda açık deniz rüzgarında ve yeşil hidrojen üretiminde büyük hedeflerini açıkladı. Hatta ulaşım ve ısıtma gibi karbondan arındırılması zor sektörlerde enerji geçişlerine odaklanmaya başladılar.

Ülkenin en büyük rüzgar çiftliği, Kuzey Denizi’nde yer alıyor ve tek başına yaklaşık 425.000 hanenin yıllık elektrik tüketimi demek. Bu da tüm ülkedeki evlerin yaklaşık% 20’sine tekabül ediyor.

Şu anda yapım aşamasında olan ve bu yılın başlarında Danimarka rüzgar enerjisini % 60’a kadar elektrik üretimine yükseltecek iki rüzgar santrali daha devreye girecek.