Dağcılar İçin 90 Metre Yükseğe Mağaza Açtılar

Eldorado Kanyonu,  Bastille Crack sayesinde kaya tırmanıcıları tarafından iyi bilinen bir yerdir. Genel bir tırmanma türünü göz önüne aldığımızda: uzunluk, zorlu alanların sayısı, zorluk ve süre açısından bu rotaya verilen puan 5.8’dir. Bu, söz konusu rotanın deneyimli ve orta seviyeli tırmanıcılar için kolay olduğu anlamına gelir. Yeni başlayanlar ise tekniklerini ve becerilerini geliştirmek için Bastille’i seçer.

Hava durumu bazen dağcıların lehine olmaz ve değişiklik de gösterebilir. Tırmanıcılar rüzgâr, yağmur, sıcaklık artışı veya düşüşüyle karşılaşır. Ne kadar plan yaparsanız yapın tam olarak hazır olmazsınız. Böyle hallerde yaratıcılık devreye girer.

İleri seviye dağcılar için malzeme satan bir şirket olan Work in Progress, 37.5 Technology, adlı şirketle birlikte Cliffside Shop adlı projeye girişti. 2 metreye 3 metre bir dükkân tasarladılar ve onu 90 metre yukarı çekerek bir dağa kondurdular. Tırmanıcılar, dükkânda sıcak gülümsemeyle, sıcak giysilerle ve doruk noktasına varış için cesaretlendirici sözlerle karşılandılar. Mağaza, iki gün yaklaşık 70 dağcıya hava koşullarına dayanıklı giysi dağıttı.

Projenin arkasındaki isimler, çok daha tuhaf yerlerde başka mağazalar görülebileceğini söylüyor.

unusulaspaces.org

tr_TRTurkish