Veri görselleştirme şirketi The Visual Agency, geçtiğimiz günlerde Leonardo da Vinci’nin 12 ciltten oluşan 1111 sayfalık Codex Atlanticus’unun eksiksiz bir sayısallaştırmasını yayınladı.

Etkileşimli uygulama sayesinde, ince ayrıntılara sahip eskizler ve karalama halindeki notlarla dolu her sayfaya göz atabiliyorsunuz. Bu, olağanüstü koleksiyonu keşfetmek, efsanevi Rönesans sanatçısı, mühendis ve mucitin aklına girmek gibi.

Codex Atlanticus, Da Vinci’nin en büyük çizim koleksiyonu ve tüm kariyerine yayılıyor. 1478’de başlar (memleketindeki Toskana’da çalışırken) 1519’a (Fransa’da öldüğü zaman) kadar devam eder.

Atlanticus isminin kaynağı, Da Vinci’nin coğrafi Atlaslar için kullanılanlara benzer büyük sayfalar kullanması. Sıra dışı portföyde; paraşüt, savaş makinesi ve hidrolik pompa gibi yaratıcı buluşların eskiz ve diyagramları var. Ayrıca detaylı mimari çizimler ve anatomi çalışmalarını da içeriyor.

Dijitalleştirme projesi, 500 yıllık koleksiyonun tüm sayfalarını koruyan Biblioteca Ambrosiana’yla birlikte yapıldı. The Visual Agency, yıla, konuya ve başlığa göre içeriğe göz atmanıza izin veren kullanımı kolay, renk kodlu bir uygulama tasarladı.

Da Vinci’nin Codex Atlanticus’unun sayısallaştırılmış versiyonunu buradan keşfedebilirsiniz.

Leonardo da Vinci Codex Atlanticus Digitized
Leonardo da Vinci Codex Atlanticus Digitized
Leonardo da Vinci Codex Atlanticus Digitized

The Visual Agency: Website | Facebook | Instagram | Twitter
Codex Atlanticus: Website | Facebook

mtmodernmet.com