Country Müziğin Efsanevi İsmi Loretta Lynn 90 Yaşında Hayatını Kaybetti

Country müziğin tüm zamanların en iyi şarkıcı ve bestecilerinden Loretta Lynn, 4 Ekim Salı günü Hurricane Mills, TN’deki evinde öldü.

Lynn 90 yaşındaydı.

14 Nisan 1932’de Butcher Hollow, Kentucky’de doğan, erken yaşta müzik yapmaya ve şarkı yazmaya başlayan Loretta Lynn, 50’lerin başında kulüplerde performans sergilemeye başladı; 1960 yılında ise ilk single’ı “I’m a Honky Tonk Girl”ü yayımladı.

Hit şarkıları arasında “Don’t Come Home a Drinkin’ (With Lovin’ on Your Mind)”, “Fist City”, “Woman of the World (Leave My World Alone)”, “One’s on the Way” ve “Trouble in Paradise” yer alırken, 70’li yıllara damgasını vuran “Coal Miner’s Daughter” onun imza şarkısı olmuştu.

Bu aynı zamanda, Sissy Spacek’in başrolde olduğu, Oscar ödüllü 1980 tarihli biyografik filme uyarlanan, 1976’daki en çok satan anı kitabının da başlığıydı.

Loretta, 1983’te Nashville Songwriters Hall of Fame’e, 1988’de Country Music Hall of Fame’e girdi. 2004’teki albümü Van Lear Rose, Jack White tarafından üretildi ve En İyi Country Albümü de dahil olmak üzere iki Grammy kazandı. En son albümü ise geçen yıl dinleyiciyle buluşan “Still Woman Enough” olmuştu.

Kaynek: Brooklyn Vegan

What's your reaction?

tr_TRTurkish