Batı Amsterdam’da The Beach tasarım laboratuvarı tarafından üretilen “Het Wildemannetje” sürdürülebilirliği, toplumun üzerindeki etkiyi ve mahalle katılımını artırmayı amaçlayan çöp bazlı yeni bir yerel para birimi.

The Beach şu aralar Batı Amsterdam’daki Wildeman mahallesinde, toplumsal geçişler ve kentsel sorunlarla başa çıkmaya farklı bir bakışla, geçtiğimiz yıl hükümet kesintileri yüzünden gelişemeyen yerel bir atölyede çalışmaları yürütüyor. Ancak, başlarının çaresine bakarken, Mayıs 2017’den başlamak üzere Wildeman sakinlerinin, işletmelerinin ve topluluk aktivistlerinin dahil olabileceği bir kampanya geliştirdiler ve bu da işleri kökten değiştirebilir.

Ortak yaratım süreci, döngüsel bir plana ve malların yeniden dağıtılmasına ve geri dönüşüm konusunda iyi yerel uygulamaları teşvik edecek yeni bir döviz / değişim modeli öngörüyor.

Döviz kurlarını unutun!

Atık plastikten yapılmış bu madeni parayla, satın alma gücü, mahallenin sürdürülebilir girişimine katkıda bulunmak isteyen herkesin elinde olacak.

Getirilen ekmek veya plastik çöpü oldu torbalar tartılacak ve Wildeman pastaneleri, süpermarketleri, yerel dükkânlarında kullanılabilecek madeni paralarla değiştirilecek. Mahalleli tarafından geri dönüşüm için getirilen plastikten de yeni paralar üretilecek ve daha sonra sisteme eklenecek. Ekmeklerse, bölge sakinlerine, ısı veya elektrik gibi farklı türde enerji geri getirecek mahalle biyogaz istasyonunu besleyecek. Öte yandan, şirketler ve kuruluşlara belirli sürdürülebilir ürünlerin satışı ya da etkinliklerde indirim gibi projelerle madeni para ile ödeme yapılabilecek.

Bu sistemin, aslında mahallenin anahtarını elinde tutan ama çoğunlukla haklarını kullanma konusunda kısıtlı araçlara sahip mahalle sakinlerine ekonomik güç kazandırması da bekleniyor.

Projenin tasarımcıları, birlikte tasarımın gücüne gerçekten inanıyor ve başlangıç öncesinde Wildeman sakinleri için projeyi mükemmelleştirebilecekleri iki de atölye çalışması düzenleyecekler.

From Plastic Trash To Community Cash: