Çocuğun Birey Olma Yolculuğuna Işık Tutan Bir Kitap: Sor Bana

Psikolojik danışman ve yaratıcı drama eğitmeni Özge Öztürk Birdal’ın kaleminden, çocuklar bedenleriyle ilgili neyi isteyip neyi istemediklerini rahatlıkla söyleyebilsinler, hayatları boyunca onayları olmadan sınırları aşılmasın diye çocuğun ağzından bir sesleniş kitabı olan Sor Bana Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bazen bir yetişkin, tanımadığı bir çocuğun onayını almadan yanağından bir makas alır, bazen de tanısa bile bir öpücük vermesi için çocuğa türlü türlü numaralar yapar.

Peki, aynı yetişkin bunu neden tanımadığı bir yetişkine yapamaz da bir çocuğa kolaylıkla yapabilir? Cevap basit çünkü çocuğu birey olarak görmez. Çocukların birey olarak görülebilmeleri için duyulmaya, görülmeye ve sınırlarına saygı gösterilmesine ihtiyacı var.

Bedenleriyle ilgili neyi isteyip neyi istemediklerini rahatlıkla söyleyebilsinler, hayatları boyunca onayları olmadan sınırları aşılmasın diye çocuğun ağzından bir sesleniş Sor Bana.

Özge Öztürk Birdal, Sor Bana kitabıyla çocuğun birey olma yolculuğuna güçlü bir ışık tutarak hepimizin yolunu aydınlatıyor…

YAZAR HAKKINDA

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. 2008 yılından bu yana İstanbul’da çeşitli kademelerdeki okullarda okul psikolojik danışmanı olarak çalışıyor. 2010 yılından beri yaratıcı drama eğitmenliği, 2013 yılından bu yana da çift ve aile terapistliği yapıyor. 2018 yılından beridir ulaşabildiği her yetişkine “Çocukların Bedensel Söz Hakları”nı anlatıyor. Öğrenme Meraklıları Eğitim Kooperatifi

Kurucu Üyesi olan Özge Öztürk Birdal, hem yetişkinlerle hem de çocuklarla beraber bir meseleye kafa yormaya ve birlikte öğrenmeye bayılıyor.

tr_TRTurkish