Çin’in yeni “Kumul Sanat Galerisinin” benzersiz tasarımı ortaya çıktı

OPEN Mimarlık, merakla beklenen projelerinden birinin inşaat görüntülerini paylaştı. Kuzey Çin’de, Bohai Körfezi kıyısında bulunan sakin bir sahil şeridinde yer alan “Dune Art Museum,” adından da anlaşılacağı gibi bir kumul içine gömülü.

dune art museum

Tasarım ekibi, yer altındaki yapıyı inşa etmek için alanı kazdı ve toplam 930 metrekarelik beton bir ağ inşa etti. İnşaat ilerledikçe, çıplak kabuklar kumla kaplanacak ve kum tepeciklerinin stabilize olmasını sağlayan çalılar da dahil olmak üzere orijinal haline restore edilecek.

Çin’in önde gelen bağımsız sanat kurumu olan UCCA, Eylül 2018’de, şimdilerde UCCA Kumsalı olarak bilinen müzeyi programlamak ve işletmek için OPEN ile işbirliği içinde çalışacağını açıkladı. Sergiler, binanın benzersiz formu ve doğal çevresiyle olan ilişkisiyle diyalogu var edecek şekilde tasarlanacak.
Müzenin dış cephesi doğayla tamamen bütünleşirken iç mekânlar, organik tarzda şekillendirilmiş mağaralardan oluşan gizemli bir ağ şeklinde düşünülmüş.

Hücre benzeri bu birbirine bağlı yapı serisi, farklı büyüklükteki galeriler, stüdyolar ve bir kafe de dahil olmak üzere bir dizi programı içinde barındırabiliyor. Uzun, karanlık bir tünelden ve küçük bir giriş alanından geçtikten sonra, ziyaretçiler çatıdaki pencerenin dramatik bir aydınlatma sağladığı en büyük çok işlevli galeriye giriyor. Bu sırada sarmal bir merdiven, müzenin mağara benzeri galerilerinin karanlık girintilerinden, deniz ve gökyüzünü görmeyi sağlayan kumul üzerindeki gözetleme noktasına varana kadar seyirciye rehberlik ediyor.

dune art museum

dune art museum

dune art museum

dune art museum

dune art museum

dune art museum

bütün görseller @ OPEN

 

desingboom.com

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish