Kuzeydoğu Çin’de bulunan Yabuli, engebeli arazisi ve karla kaplı dağlarıyla bilinir. “Asya’nın Davos’u” olarak kabul edilen bölge, aynı zamanda Çin Girişimciler Forumu (CEF) tarafından gerçekleştirilen çeşitli zirvelere de ev sahipliği yapıyor.

CEF, 2017 yılında, Ma Yansong tarafından yönetilen MAD mimarlarını, örgütün amacını, ideolojisini ve aynı zamanda Çin’in gelişmekte olan girişimcilik endüstrisini somutlaştıracak kalıcı bir mekân tasarlamak üzere görevlendirdi.

MAD’in, bir dağın ekseni boyunca yerleşen “Yabuli Konferans Merkezi” tasarımı, yumuşak eğimli çizgileriyle karakteristiğini ortaya çıkaran çadır benzeri bir yapı. Dağlık zemini taklit etmesine rağmen bina, doğal manzaranın bir parçası haline gelmesini sağlayan maksimum 24 metrelik bir yüksekliğe ulaşıyor.

Dört kattan oluşan kompleks, bir müze, küçük ve büyük salonlar (356 koltuk ve 1000 koltuk), bir dizi konferans salonu, stüdyo ve ek sergi alanları içeriyor. Çatının ortasına yerleştirilmiş tavan penceresi, doğal ışığın içeriye girmesine izin veriyor. Tasarım ekibine göre, bu odak noktası, bina içerisinde yer alacak fikir ve tartışmaların sembolik metaforu rolünü üstleniyor. Tasarımın pencereleri, yıl boyunca çevrenin kesintisiz panoramik manzarasını sunuyor.

Binanın önünde ve arkasında bulunan kamusal plazalar, mimari ve doğa arasında bir diyalog yaratırken tasarımın yansıtıcı dış yapısı sürekli değişen iklim koşullarına uyum sağlıyor. Yabuli Konferans Merkezi’nin temeli 2018 ilkbaharında atıldı ve yapının 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

MAD yabuli conference centre

MAD yabuli conference centre

MAD yabuli conference centre

MAD yabuli conference centre

sited+along+the+axis+of+a+mountain%2C+the+design+is+a+tent-like+structure+that+is+defined+by+soft%2C+sloping+lines.

fotoğraflar: MAD Mimarlık

designboom.com