Çin’den Üstün Yeteneklilere 10 Yıllık Vize

Çin nitelikli eleman alımlarının kolaylaştırılması için vize işlemlerine yeni düzenlemeler getirdi ve yurt dışından olağanüstü yetenekli bireyleri ülkeye çekmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Buna göre yüksek yeteneğe sahip bireyler 5-10 yıl arasında geçerli vizeye sahip olabilecek.

Çin’in ekonomik ve sosyal kalkınma planlarının son halkası ‘Yurt dışından getirilecek uzmanlar’. Bunlar arasında; teknoloji sektörünün liderleri, girişimciler, bilim insanları, sanatçılar ve sporcular vize için başvuru yapabilecek.

2016 yılında Çin, ülkeye gelecek yabancılar için yeni bir düzenleme sistemi geliştirmişti. Yeteneğe göre bir sınıflandırma sistemi oluşturan ülkenin kabul şartları arasında; Nobel ödülü ya da Olimpiyat madalyası sahibi olmak, önemli kültür ve sanat yapımlarının yönetmenliğini yapmak, bilim insanı olmak, büyük finans kurumlarında çalışmak ve iyi üniversitelerden mezun olmak gibi maddeler bulunuyor.

Vize için başvurular internet üzerinden ücretsiz yapılabilirken kısa süre içinde cevaplanacak başvurular sonucunda vize almaya hak kazananlar, eş, partner ve çocuklarını da yanlarında götürebilecek.

 

 

tr_TRTurkish