Laurie Vazquez

Çikolata sizin için harika şeyler yapabilir. Antioksidanlara sahiptir, endorfin artırır – ve şimdi de, yeni yayınlanan bir klinik çalışmaya göre sizi sakinleştirir.

Avustralya, Swinburne Teknoloji Üniversite’sinden araştırmacılar, kadın ve erkeklerden oluşan 72 kişilik bir grubu test ettiler ve onlara 30 gün boyunca farklı türlerde çikolata yedirdikten sonra ruh hallerini takip ettiler. Basın bültenlerinden birinde projenin başyazarı Matthew Pase şunları söylüyor; “Özetle, çikolata çoğu kez duygudurum geliştirme ile bağlantılıdır. Bu klinik çalışma belki de ruh halinde kakao polifenollerinin olumlu etkilerinin delillendirebilmiş ilk bilimsel çalışmalardan biri.”

Polifenoller hücre hasarını yavaşlatan moleküllerdir. Polifenol çikolatadaki bilimsel alakayı harekete geçiren resveratroldür. Resveratrol enflamasyonu azaltır, pıhtılaşmadan gelen kötü kolesterolü tatar ve ayrıca kan damarlarının gelişimini artırır. Temel olarak, biz yaş aldıkça gerçekleşen moleküler arızalarla savaşır – ve araştırmacılar bunu test etmek istedi.

Araştırmacılar, bazı grup üyelerine içmek için 30 gün boyunca 500mg, 250mg ya da 0 kakao polifenolleriyle bir siyah çikolata karışımı verdiler. Ruh halinde ve bilişsel işlevlerde polifenolün etkisi hakkında öğrenmeyi umuyorlardı, ama sadece ruh hali ile ilgili sonuç elde ettiler. 500 mg Polifenol alan grup üyelerinin bir günlük çalışma boyunca sükûnet ve memnuniyetlerinde artış tespit edildi.

Ama hepsini bitirmeden ve bir çikolata dağı satın almadan önce bazı limitler hakkında bilginizin olması gerek. Öncelikle, bu sakinlik hissi sadece siyah çikolata ile ilgili. Sütlü ve beyaz çikolatada polifenoller çok daha düşük konsantrasyonlarda, bu yüzden onlar sizi yumuşatmaz. İkinci olarak, katılımcılar kendi ruh hallerine puan verdi. Kendi bildirdikleri ruh halleri sübjektif olması sebebiyle bir çalışma için aldatıcı bir ölçümdür. Katılımcıların deney öncesi ve sonrası bunu yapmaları için 16 farklı ölçek kullanıldı. Tüm bu oranlarla birlikte siyah çikolatanın onların ruh halini geliştiren tek faktör olduğunu doğrulamak gerçekten zor. Ancak, daha sakin hissediyor olmaları daha fazla araştırma yapmaya değer olduğunu gösteriyor.

Çikolata, polifenol tarafından iyilik pompalanan tek gıda maddesi değil. Kırmızı şarap, zeytinyağı ve yeşil ve siyah çaylar gibi gıdalar da polifenol sayesinde sağlığa fayda sunuyor. Bu polifenollerin sağlığa faydası, hem sahip olduğu antioksidanlar hem de ilerleyen Alzheimer’i yavaşlatması bakımından önemli ama yine de kesinleştirmek için yeterli miktarda bilimsel araştırmaya gerek var.

Polifenoller üzerine onaylanmış birçok araştırma bir miktar heyecanlıdır ve çikolatayı sihirli gibi yansıtır. Ama öyle değil. Faydalı olması için gereken polifenollerin miktarı bir çikolata barının verdiğinden çok daha fazlası. Ama birçok bilim insanına göre, polifenollerin ruh hali üzerindeki etkisiyle ilgili bilgi edinmek mümkün, dahası onları anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Ve evet bilim insanları çikolatadaki polifenol içeriğini artırmak (ve daha lezzetli olması) için en iyi yollardan birini buldu, test etmek nispeten daha kolay olabilir. Ve lezzetli. Belki şimdi soru şu olmalı: çikolata herhangi bir şey yapmaz mı?

Aynı zamanda ne kadar bilim insanı polinefolün ruh hali üzerindeki etkisini öğrenirse, onları stres bozukluklarında tedavisinde kullanabilirler. Ve bilim insanları polinefol içeriğini arttıran çikolatayı yapmanın daha iyi bir yolunu buldu, test etmesi kolay olmalı.

Bigthink sitesinden alınmıştır.