Christopher Herwig, 7 ülkede 15 şehre seyahat ettikten ve 15 binden fazla fotoğraf çektikten sonra, eski Sovyet Metro İstasyonlarının kendine özgü mimarisini belgeleyen yeni bir kitap hazırladı.

Seyahat fotoğrafçılığı, UNICEF ve diğer Birleşmiş Milletler ajansları için belgesel çalışmalarıyla bilinen Herwig, bölgeyi ilk olarak Rusya üzerinden trenle seyahat ederken tanıdı. Daha sonra Kazakistan’da ve en son olarak Ürdün’de yaşadı, burada profesyonel olarak fotoğrafçı olarak çalışmaya devam etti.

Herwig, Moskova ve Taşkent’i ziyaret ederken istasyonların yeraltı mimarisiyle ilgilendiğini açıklamıştı. Metro istasyonlarının birçoğu nükleer bomba barınağı olarak kullanıldığından askeri yerler olarak kabul edildi ve fotoğraflarının çekilmesi yasaklandı.

“Bu işi muhtemelen birkaç resimle kurtulabilirdim, ama seriyi gerçekten düzgün bir şekilde yapmak ve sadece Moskova’daki gösterişli hatlarla değil, eski SSCB’deki bütün şehirleri kapsamasını istedim. Çoğu şehirdeki kısıtlamaların kaldırılması gidebileceğim anlamına geliyordu.”

Taşkent. bütün fotoğraflar: Christopher Herwig
Bakü
Petersburg
Kiev
Kkarkiv
Novosibirsk
Taşkent
KryvyiRih
Moskova

thisiscolossal.com