Gerçek olaylardan ilham alan İngiliz-Amerikan ortak yapımı Çernobil dizisi, izleyici ve eleştirmenlerin büyük övgüsünü alıyor.

Eğer biri rastgele insanlara şimdiye kadar izledikleri en iyi dizinin ne olduğunu sorsak birçoğu Breaking Bad veya Game of Thrones diyecektir. Her ne kadar tartışmalı 8. ve son sezonundan bu yana memnuniyetsizlikler olsa da iki dizi de IMDb sıralamasının gösterdiği gibi başarılı oldu.

Ancak, Walter White ve Jon Snow, şimdiden birçok takipçi toplayan yeni bir diziyle ciddi bir rekabet içinde. Çernobil dizisi, bütün dünyanın bildiği gibi 1986 yılında Ukrayna’da yaşanan trajik olayları araştırıyor. HBO ve Sky Atlantic tarafından ortaklaşa üretilen mini dizi, IMDb’de güçlü bir fikir birliği göstergesi olarak 9,7 / 10’luk etkileyici bir oylamaya sahip.

Eleştirmenlerin oybirliğiyle belirlediği Rotten Domates sıralamasında da aynı şey var: Çernobil’in buradaki puan ortalaması da 8,83 / 10. Sadece beş bölümle televizyon dizisi, yıkıcı nükleer felaketi pek çok farklı açıdan anlatırken belgesel havasına da sahip.