Chelsea’nin 1 milyar Euro bütçeli stadyumunun yapımını engelleyen komşu, mahkeme dışında anlaşmayı kabul edince başlattığı yasal işleme son verdi.

Emekli bankacı Nicholas Crosthwaite,  Stamford Bridge’in  60 bin kapasiteye çıkarılmasını öngören planların, evinin güneş ışığını keseceğini söyleyerek şikayetçi oldu.

Chelsea, yeni tasarımın yüzünden zarar görecek 50 mülkün zararını telafi etmeye karar verdi, ancak Crosthwaites ile bir türlü anlaşamadı. Aile, Mayıs ayında 2023-24 sezonunun başında yeni evlerinde sahaya çıkmayı umut eden Chelsea’nin planlarını bozarak inşaat çalışmalarını durdurmak amacıyla Yüksek Mahkeme’den bir karar çıkardı. İngiliz gazeteleri, Chelsea’nin aileyi ikna etmek için 1 milyon Pound önerdiği ama ailenin 20 milyon Pound talep ettiğini yazmıştı. Nicolas Crosthwaite, 50 yılı aşkın bir süredir bu evde yaşadığını belirterek, “Yeni stadyum evimin en az beş odasına güneş girmesini engelleyecek. Ben, eşim ve çocuklarımız bunu kabul edemeyiz” demişti.

Uzun görüşmeler sonunda taraflar arasında uzlaşma sağlandı ve ailenin mahkeme başvurusunu geri çekti. Chelsea ve aile arasındaki anlaşmanın finansal detaylarının gizli tutuldu.

Fotoğraf: PA

 

kaynak