Charlie Chaplin 1920’de (1915 diyenler de var) Charlie Chaplin’e benzerleri arasında yapılan yarışmaya katıldı. Genç Bob Hope, Cleveland, Ohio’da Charlie Chaplin yarışmasını kazanmıştı. Ve Chaplin, Hope’un hiç olmadığı kadar Chaplin’e benziyordu ancak Washington, Bellingham’daki Liberty Theatre yarışmasında jüri üyeleri memnun edemedi ve 20. oldu.

chalie chaplin liberty theater look-alike contest

Singapur’da basılan The Straits Times, 10 Ağustos 1920 sayısında okuyuculara Mary Pickford tarafından 1918’de anlatıldığı söylenen bir hikayeyi aktardı:

Anglo-Sakson kulübünün bir akşam yemeğine başkanlık eden Lord Desborough, akıllara yer edecek bir hikaye anlattı. Lady Desborough’ya bunu söyleyen Bayan Mary Pickford’dan geliyor: “Charlie Chaplin, bir gün Amerika Birleşik Devletleri’nde, Charlie Chaplin, başlıca cazinesi onun yürüyüşünü en iyi kimin taklit edebileceğine dair bir yarışma olan bir fuarda idi. Gerçek Charlie Chaplin, kendisi için bir şans olabileceğini düşündü, bu yüzden ünlü bıyıkları ve çizmeleri olmaksızın yarışmaya girdi. Korkunç bir başarısızlık yaşadı ve yirminci oldu.

Pickford (center) created United Artists with Douglas Fairbanks (left), Charlie Chaplin (right) and D.W. Griffith (not pictured).
Pickford (ortada), ikinci kocası Douglas Fairbanks (solda), Charlie Chaplin (sağda)
Charlie Chaplin contest

flashbak.com