Çevre felaketlerine karşı çözüm arayışları

Bjarke Ingels grubu (BIG), bu günlerden başlayarak 2018 yılı boyunca, mimar, şehir ve orman mühendislerinden oluşan bir tasarım ekibiyle iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasız olan San Francisco koyunun bir bölümü için çözümler geliştirecek. San Francisco’nun güney ucundaki körfeze açılan Islais Creek, yiyecek, lojistik ve liman işletmeciliğinin önemli merkezlerinden biri.

BIG ONE sherwood

Uzun vadede sağlık ve direnç için kentin en önemli yerlerinden biri olarak kabul edilen bölgenin yeniden yapılanmasının düşünülmesi, ekolojik sistemleri, mevcut altyapıyı ve bağlantıyı güçlendirme fırsatı sağlıyor. Plan, yerel halkı, kamu görevlilerini ve yerel, ulusal ve uluslararası uzmanları bir araya getirmeyi amaçlayan, bir yıl sürecek uzun bir işbirliğine dayalı meydan okumanın bir parçasını oluşturuyor.

BIG ONE sherwood

İnisiyatif, bölgedeki deniz seviyesi yükselişine, şiddetli fırtınalara, taşkınlara ve depremlere karşı dayanıklılığı güçlendirecek topluluk temelli on çözüm yaratılmasıyla sonuçlanacak.

BIG ONE sherwood

Planlar, Islais deresinin doğal işlevini geri getirmeyi amaçlıyor. Ekibe göre, Islais deresine küçük çaplı bir müdahale, hareket alanı, ekoloji ve insanlar arasında bağlantı kurmak başlıklarında körfez alanı için etkili bir çerçeve oluşturabilir.

BIG ONE sherwood

BIG ONE sherwood

BIG ONE sherwood

designboom.com

tr_TRTurkish