Bu hafta 6’sı yerli, 9 film vizyona giriyor.

Velayet –  Jusqu’à la Garde

Miriam’ın boşandığı kocası Antoine Besson, hoş bir adamdır. Bir hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışan Antoine, amirleri ve meslektaşları tarafından saygınlık kazanmıştır. Üstelik o on bir yaşındaki oğlu Julien’e de yakın olmaya çalışan bir babadır. Bu yüzden de oğlu Julien’in velayetini ister. Fakat sorun şu ki herkes Antoine’yi ne kadar iyi bir olarak görse de iki çocuğu ve karısı onu tamamen farklı biri olarak görür. Geçmişinde melek olmaktan çok uzak olan Antoine evde sürekli bir korku atmosferi yaratır. Ortak vesayet altındaki Julien, annesinin şiddete meyilli olarak yansıttığı babasıyla aşırı korumacı annesi arasında kalınca durumu kontrol altına almaya karar verir.

Venedik ve Toronto film festivallerinde yarışan, yönetmen Xavier Legrand’ın ilk uzun metrajlı filmi “Velayet”te Denis Menochet, Lea Drucker, Thomas Gioria ve Mathilde Auneveux rol alıyor. Filmin senaryosunu da Legrand kaleme aldı.

Kayıp Prenses – Vykradena pryntsesa

 

Haftanın animasyon filminin konusu şöyle: Cesur şövalyelerin, güzel prenseslerin ve savaşan büyücülerin zamanında geçen hikayede Ruslan, şövalye olmanın hayalini kuran bir sanatçıdır. Güzeller güzeli Mila ile tanışır ve ona aşık olur. Onun kralın kızı olduğu aklının ucuna bile gelmemiştir. Fakat bu iki aşığın mutluluğu uzun sürmeyecektir. Kötü bir büyücü olan Kornomor, sihirli bir güçle Ruslan’ın gözlerinin önünde Mila’yı kaçırır. Ruslan, tüm engelleri aşıp prensesi kurtarmak ve gerçek aşkın her şeyden daha üstün olduğu kanıtlamak için  Kornomor’un peşine düşer.

Yönetmen koltuğunda Oleh Malamuzh’un oturduğu, Ukrayna yapımı filmde Nadiya Dorofeeva, Oleksiy Zavhorodniy ve Yevhen Malukha rol alıyor

Pasifik Savaşı: İsyan – Pacific Rim Uprising

 

Macera ve bilim kurgu türündeki, Amerikan yapımı filmin konusu özetle şöyle: John Boyega, korkunç “Kaiju”ya karşı insanlığı kurtarmak için hayatını veren efsanevi bir babanın oğlunu, bir zamanlar umut vaat eden bir Jaeger pilotu olan asi Jake Pentecost karakterini canlandırıyor. Jake, eğitimini bırakıp yeraltı suç dünyasına girmiştir. Ancak, durdurulması zor bir tehdit şehirleri yıkıp dünyaya diz çöktürürken, savaşın gölgesinde yetişmiş, cesur bir pilot nesline liderlik eden ve yıllardır ayrı düştüğü kız kardeşi Mako Mori Jake’e babasının mirasına layık bir şekilde yaşaması için son bir şans verecektir. Yenik düşenler için adalet ararken tek umutları yok edici güçlere karşı dünya çapındaki bir isyanda bir araya gelmektir.

Yönetmenliğini Steven S. DeKnight’ın gerçekleştirdiği devam filminin oyuncu kadrosunda John Boyega, Scott Eastwood, Cailee Spaeny, Rinko Kikuchi, Jing Tian, Adriana Arjona, Burn Gorman ve Charlie Day yer alıyor.

Çocuklar Sana Emanet

 

Dram ve gerilim türündeki Film, Engin Akyürek’in canlandırdığı Kerem adlı karakterin başından geçen travmatik kaza sonrası geldiği kasabada ortaya çıkan sıra dışı olayları anlatıyor.

Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ve senaryosunu kaleme aldığı “Çocuklar Sana Emanet” adlı filmin başrolündeki Engin Akyürek’e Şerif Sezer, Hilal Altınbilek, Birsen Dürülü, Ogün Kaptanoğlu ve Osman Alkaş gibi isimlerin eşlik etti

Gerçek Kesit: Manyak

 

Komedi türündeki filmin konusu ise şöyle: Belediyede temizlik hizmetlerinde görevli olan Rıza, annesine son derece düşkündür. Bu düşkünlüğü, çok istemesine rağmen evlenip bir yuva kurmasına da mani oluyordur. Karşı apartmana taşınan Serpil adlı çocuklu ve dul bir kadının hayatına girmesiyle, Rıza’nın evlilik hayalleri yeniden alevlenir, fakat bir yandan da suçluluk duygusu gittikçe artıyordur. Öyle ki, bir süre sonra gerçek hayatla bağı iyice kopmaya, annesine daha da bağlanmaya başlar. Rıza artık annesinin öldüğünün bile farkında olmadan onunla yaşamaya devam ediyor, bir yandan da umutsuzca Serpil’le ilişki kurmaya çalışıyordur.

Filmin yönetmenliğini Onur Ünlü üstlenirken senaryosu Cahit Kaşıkçılar tarafından yazıldı. Filmin oyuncu kadrosunda Kaşıkçılar’ın yanı sıra Emel Emir, Fatma Pazvant, Mehmet Vanlıoğlu, Zehra Sözügüzel ve Erdal Parmaksızoğlu yer alıyor.

Martı

 

Erkan Tunç’un yazıp yönettiği, başrollerini İrem Sak, Onur Buldu, Sahra Şaş, Öner Erkan ve Erşan Utku Ölmez gibi isimlerin paylaştığı film, küçük bir tavuk çiftliğinde bakıcı olarak çalışan Yakup’la eşi Mediha’nın, Rıza ve karısı Nurgül’ün çiftliğe gelmesiyle değişen hayatlarını anlatıyor.

Kar

 

Emre Erdoğdu’nun yönetmenliğini üstlendiği “Kar” filminin başrollerini Hazar Ergüçlü, Ozan Uygun, Doğaç Yıldız, Halil Babür ve Nazlı Bulum yer alıyor.

20’li yaşlarında ve hala lise öğrencisi olan Müzeyyen’in zamanının çoğunu Bekir, Ebru, Hazerhan, Ferdane ve Kadir’den oluşan arkadaş grubu ile geçirir. Bütün günahları arkadaşları ile paylaşan, annesi ile hiç iletişimi olmayan Müzeyyen’in hayatı, hiç görmediği ama dokuz yaşından beri varlığından haberdar olduğu kardeşi Ali’nin gelmesiyle değişir. Müzeyyen’in varlığını, onun annesiyle kendi babasının yirmi yıl önceki yasak ilişkisini, annesi Müzeyyen’e hamile kalınca babasının onları terk etmesini, hepsini yeni öğrenen Ali, yarıyıl tatilini de fırsat bilerek Müzeyyen’le tanışmaya Antalya’nın arka sokaklarına gelir. Başlarda Ali’yi kabul etmeyen Müzeyyen bir süre sonra onu hayatına dahil eder. Ali’nin artık iki amacı vardır; birincisi Müzeyyen’i Bolu’ya götürüp, kendisi gibi bir yaşam standardına erişmesini sağlamak, diğeri ise Müzeyyen’e babası gibi olmadığını kanıtlamaktır.

Bordo Bereliler 2: Afrin

“Bordo Bereliler” serisinin 2.si olan film, özel kuvvetlere bağlı bordo bereli askerlerin operasyonlarını konu ediniyor. Yapımcılığını Erdoğan Yaprak ile Ali Ertem’in üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Erhan Baytimur otururken filmin oyuncu kadrosunda Cenk Ertan, Cavit Çetin Güner, Çiğdem Batur, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Oğuz Yağcı, Ozan Güler, Balamir Emren, Erdoğan Yaprak ve Ali Ertem yer alıyor.

Zat-ı Mahfuz

Dram ve belgesel türündeki, Sedat Yetkin’in yazıp yönettiği “Zat-ı Mahfuz”da Beş Minareli Şehir’ olarak bilinen Bitlis’te yaşamış ve hikâyeleri nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşan dini şahsiyetlerin yaşamları konu ediliyor. Belgesel filmde Beşir Öner, Talha Eyigün, Mehmet Demirtaş ve Bülent Akot ve Aişe Hümeyra Bulovalı oyuncu olarak yer alıyor.

içeriklerin hazırlanmasında beyazperde.com, cinemaximum.com.tr, sinemalar.com, ofpof.com sitelerinden faydalanılmıştır.