Bu Boba Fett Figürü Artık Dünyanın En Değerli Vintage Oyuncağı

1979 üretimi füze atan nadir heykelcik koleksiyoncular arasında “efsanevi bir simge” haline geldi.

1979’da Amerikalı oyuncak şirketi Kenner, sırt çantasından füze atabilen bir Boba Fett aksiyon figürü yaptı. Elle boyanmış ödül avcısı en az dört Star Wars figürü satın alanlara hediye edilecekti. Ancak ürün piyasaya sürülmeden önce yöneticiler potansiyel boğulma tehlikesi yaratabileceğini fark ettikleri fırlatma mekanizmasını kaldırmaya karar verdiler.

Çocuklar hiçbir zaman Boba Fett’in roketini fırlatamadı. Ancak birkaç akıllı Kenner çalışanı prototiplerden bazılarını evlerine götürdü. Şimdi o nadir Boba Fett heykelciklerinden biri dünyanın en değerli vintage oyuncağı haline geldi. Heritage Auctions bu hafta başında satışı duyurdu.

9,5 santimetre uzunluğundaki aksiyon figürü 525 bin dolara satılarak daha önceki en değerli vintage oyuncak rekorunu geride bıraktı. (2010 yılında 302.500 dolara satılan, elmas kolye takan türünün tek örneği Barbie bebek.)

Yakın zamanda satılan Boba Fett aynı zamanda şimdiye kadar satılan en pahalı Star Wars aksiyon figürünü de geride bıraktı: Haziran 2022’de 236.000 dolar kazandıran boyasız, roket atan Boba Fett figürü.

Heritage Auctions’ın başkan yardımcısı Joe Maddalena yaptığı açıklamada “Roket atan Boba Fett aksiyon figürü uzun zaman önce öyle efsanevi bir simge haline geldi ki dünyanın her yerinden insanlar hiçbir şey toplamasalar bile onu biliyor.Bunun rekorlar kitabına girme şansı olduğunu biliyorduk ve onun dünyanın en değerli oyuncağı haline geldiğini görmek heyecan vericiydi” dedi.

Müzayede evi alıcıyı açıklamadı. Oyuncak en son, bir zamanlar meraklılar tarafından “Arka Sıradaki Dokuz Kutsal Kase” olarak bilinen, dokuz roket atan Boba Fett’e sahip olan koleksiyoncu Justin Kerns’e aitti.

görsel: Roket atan Boba Fett aksiyon figürünün bir hediye olması gerekiyordu. Ancak Amerikan oyuncak şirketi Kenner’ın yöneticileri daha sonra füzenin boğulma tehlikesi yarattığını fark etti. Heritage Auctions

smithsonian

What's your reaction?

tr_TRTurkish