Iron Maiden solisti Bruce Dickinson, 6 Nisan Cumartesi günü Bosna Hersek Saraybosna’da fahri vatandaşlık ünvanına layık görüldü.

Dickinson kente, 1992-95 savaşlarındaki kuşatmalar sırasında yaptığı ziyaret ve Aralık 1994’te solo grubuyla gerçekleştirdiği konser nedeniyle bu ödülü aldı.

Tören, kentin II. Dünya Savaşı’nda kurtuluşunun yıl dönümü geleneksel kutlamasının bir parçası olarak düzenlenirken yetkililer her yıl, kentin gelişimine ve tanıtımına katkıda bulunduğunu düşündükleri kişilere bu ünvanı veriyor.

Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka ödülü, kuşatma sırasında büyük zarar görmüş ancak o zamandan beri restore edilmiş belediye binasında sunarken, Dickinson’ın 1994’te Saraybosna’daki varlığını “Saraybosna’da hayatta kalacağımızın farkına vardığımız anlardan biriydi” sözleriyle tarif ediyordu.

Dickinson, ödülünü bizzat alırken, 25 yıl önce yaptığı ziyaretin harika olduğunu söyleyerek “bu sembolik ödülün verilmesi benim için çok şey ifade ediyor. Bu büyük bir onur olsa da, bu ödülün hâlâ burada bulunan Saraybosna halkına eşit derecede ait olduğunu düşünüyorum” sözleriyle duygularını ifade ediyordu.

Grubun yolculuğunu, sürmekte olan savaşı, konseri ve bunun Saraybosnalı’lara ne ifade ettiğini anlatan “Scream For Me Sarajevo” belgeseli geçtiğimiz yıl gösterime girmişti.