Bosnalı Hırvatların Kültürel Mirası “Dövmeler”

Yunan Tarihçi Strabon: MS 1. yüzyılda bugünkü  Bosna ve Hersek sınırındaki Hersek bölgesinde yaşayanlar tarafından dövme yaptırmanın bir gelenek olduğunu yazmış ve şu  notu eklemiştir;  ” Onlar fakirdi, ve İliryalı kabileler gibi dövmeleri vardı.”

catholic croatia tattoo ile ilgili görsel sonucu

Bu dövme geleneği Roman Katolik olan Bosna Hersek halkında Osmanlı hakimiyeti boyunca (1463-1878) ve daha sonrasında da 1938 yılına kadar devam etmiştir. Komünist Yugoslavya’nın kurulması ve   Bosna Hersek’in 2.Dünya Savaşı  gören tarafında ise bu dövme geleneği artık istenilen bir şey değildi ve düşüşe geçti. Bu dövmelerin geleneksel yöntemlerle  yapılması en son  1984 tarihinde olmuştur. Bosnalı Katolikler Osmanlı döneminde bu dövmeleri çocuklarına yaptıkları zaman devşirme sistemiyle çocuklarının İstanbul’a gönderilmeyeceğine ve İslama döndürülmeyeceğini umut ediyorlardı. Ayrıca çocukları devşirilip İstanbul’a gönderilse  bile çocuklarının nereden geldiklerini ve nereye ait olduklarını unutmamaları için kalıcı iz bırakmak asıl amaçlarıydı.

catholic croatia tattoo ile ilgili görsel sonucu

Bu dövmeler daha çok genç kızlar arasında yaygındı.Bunun nedeni ise ebeveynleri kız çocuklarına bu dövmeleri uyguladıkları zaman (haç yada diğer Hristiyan sembolleri) Türk erkeklerinin kızlarını eş olarak almayacaklarını umuyorlardı.

Rose Zadrić, born in 1937 in Rama village Dobroš, Sicana. Photo Credit: Traditional Croatian Tattoos

Rose Zadrić, 1937 doğumlu/ Fotoğraf: Traditional Croatian Tattoos

Bosnalı Katolik Hırvatlar ellerini, göğüslerini, bileklerini ve alınlarını bile bu Hristiyan sembolleriyle donatmaktaydı ( küçük haçlar ve diğer motifler). Dövme yaptırmak için özel günleri vardı ve bu genellikle Paskalya bayramından önce olurdu. Bu dövmeleri yapmak için bal, karbon ve anne sütü gibi doğal materyaller kullanıyorlardı .

catholic croatia tattoo ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde  hala Bosna Hersek’te bu tip dövmelere sahip kadınlar görmeniz mümkün. Ancak bu kadınların çoğu 1930larda doğmuştur ve bu etkileyici kanıtları taşıyan son örneklerdir. Kendi geldikleri yeri ve inançlarını korumak için yaptıkları bu dövmeleri taşıyan etkileyici dövmelerin son mirasçıları.

Close-up of Rose Zadrić's tattoos from 1947, when she was 10 years old. Photo Credit: Traditional Croatian Tattoos

Rose Zadrić’in dövmesi 1947  yılında, Zadric 10 yaşındayken yapılmış. /Fotoğraf: Traditional Croatian Tattoos

catholic croatia tattoo ile ilgili görsel sonucu

Ama neyse ki bu konu üzerine yapılmış bazı araştırmalar var. Örnek olarak arkeoloji ve tarih uzmanı olan Ciro Truhelka’nın 19. yyda yaptığı araştırma gibi. Ayrıca bazı workshoplar ve genç araştırmacı ve dövme sanatçılarının yaptığı araştırmalarla hala hayatta olan bazı dövmeli kadınların hikayelerini ve seslerini kaydetmişlerdir. Aşağıda Facebook linkini inceleyebileceğiniz Tea Turalija’nın kaydettiği hikayeler , fotoğraflar ve dövmeler bunlardan yalnızca biri.

https://www.facebook.com/pages/Traditional-CroatiaTattoo/222413247770680?ref=profile

Inherity/ Marija Kamber

tr_TRTurkish