El Alto şehrini farklı yapan sadece deniz seviyesinden yaklaşık dört bin metre gibi etkileyici bir yükseklikte oluşu ya da özerk statüsü değil. Bu Bolivya belediyesi aynı zamanda Freddy Mamani Silvestre’nin kendine özgü mimarisiyle de ayrışıyor. Profesyonel yaşamında Freddy Mamani’nin adını kullanan mimar, duvarcı olarak işe başladı ve üniversitede inşaat mühendisliği okudu. 2005 yılında bu tarzdaki ilk binasını tamamladı ve o zamandan beri yuvarlak pencereler, keskin açılı çatı hatları ve canlı pembe, yeşil ve turuncu cepheler içeren düzinelerce tasarım yarattı.

Büyük binalar mimari komşularının üzerinde yükseliyor gibi gözüküyorlar, ancak zenginlerin sahip olduğu konak vb. değiller. Mamani’nin yapıları, çoğunda bulunan satıcılar için zemin katta kiralık tezgâhlar, ikinci kat parti mekânları ve üstte bulunan oturumluk dairelerle çok kullanımlı yapılardır.

Birçok batılı yapıları Las Vegas’la karşılaştırsalar da, Mamani, kullandığı şekillerin, renklerin ve kalıpların Bolivya’nın Kolomb öncesi tarihinden geldiğini açıklıyor. Özellikle, Mamani’nin de bir parçası olduğu yerli bir grup olan Aymara’nın parlak dokuma kumaşı aguayo, mimarın tasarımlarına ilham veriyor. Mamani The Guardian’la yaptığı röportajda, “Tasarımlarım, kültürümüzün modern bir ifadesidir,” dedi.

Aşağıdaki videoda mimarı yakından tanıyabilirsiniz.

thisiscolossal.com