ABD’de, Avrupa’nın en görkemli kalelerine ve katedrallerine benzeyen, Eski Dünya mimarisinden esinlenmiş birkaç yapı var. Ziyaretçileri genellikle şaşırtarak yakalayan görkemli Eski Dünya yapılarından biri, Lake Wales, Florida’daki Bok Tower Gardens’ta bulunan carillon kulesi. 205 metrelik kule, 19. yüzyıldan kalma bir kiliseden arta kalan yapı sivri uçlu bir kule gibi görünüyor. Kule, bir klavye tarafından harekete geçirilen bir dizi zile sahip carillon adı verilen bir enstrümana ev sahipliği yapıyor. Bir carillon üstadı, her öğleden sonra Bok Tower Gardens ziyaretçilerini eğlendirir.

Aerial of Bok Tower Gardens

Bok Tower Gardens, editör ve Pulitzer ödüllü yazar Edward William Bok tarafından kuruldu. Bok, Hollanda’da doğdu ve altı yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi. Bok, ünlü bir yazar ve dergi editörü olabilmek için durmadan çalıştı. Bok ve eşi Mary Louise Curtis Bok, Amerikan halkına etraflarındaki dünyayı her fırsatta güzelleştirmek için ilham verecek hoş ve rahatlatıcı bir alan yaratmak istedi.

Bok Tower Gardens

New York City’de Central Park’ı inşa eden vizyon sahibi ekibe yaptığı katkılarla tanınan peyzaj mimarı Frederick Law Olmsted, eğrelti otları, palmiyeler ve manolya gibi birçok çiçekli ağaç ve bitkinin bulunduğu güzel bir bahçe tasarladı. Bok Tower Gardens’da 126’dan fazla kuş türü yaşıyor. Dolambaçlı doğa parkurları, ziyaretçilerin bölgenin hassas savan benzeri ekosisteminin dengede kalmasını sağlayan düzeni yakından görmesine olanak sağlar. The Hammock Hollow Children’s Garden’da su jetleri bulunuyor. Sanat projeleri ve çocukların tırmanıp koşabileceği çok sayıda alan var. 1930’larda iş insanı Charles Austin Buck için inşa edilen bir konak olan Pinewood Estate de turlara açıktır. Bok Tower Gardens zarafeti ve eşsiz doğal güzellikleriyle bölgenin vahası olarak görülüyor.

Bok Tower Gardens

fotoğraflar: wikipedia

unusualplaces.org