Bir zamanlar Dünya’da dolaşan dev ve nesli tükenmiş hayvanları düşündüğümüzde, aklımıza genellikle dinozorlar gelir. Ancak gerçek şu ki, araştırmacılar, birçoğu bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünen hayvanların varlığının kanıtlarını sürekli olarak ortaya çıkartıyor. Özellikle Yeni Zelanda, ülkenin dev ve soyu tükenmiş hayvanların yatağı olduğunu gösteren bir takım keşiflere sahne oluyor.

Bunlardan biri de dev bir penguen. 2018 yılında amatör paleontolog Leigh Love tarafından bulunan fosillerin Crossvallia waiparensis’in kemikleri olduğu ortaya çıktı. Bu mamut penguen Paleosen döneminde – yaklaşık 66-56 milyon yıl önce – Dünya’yı dolaştı. 1,6 metre boyundaydı ve eğer bugün yaşasa 1,2 metrelik bugünün İmparator Pengueninden uzun olacaktı.

Etkileyici olan sadece boyu değil. Büyük penguenler 70 ila 80 kilogram arasındaydı. Araştırmacılar, bu yeni türün varlığını penguenin bacak kemiği olan fosili inceledikten sonra belirlediler. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada, modern ve bilinen antik penguenlerin fosillerinin analizlerini ayrıntılarıyla anlatılıyor.

fotoğraf: Canterbury Museum

Smithsonian