Bir öğretmen, madencilere karşı mücadelesiyle binlerce kar leoparını kurtardı

Binlerce kar leoparı, bir aktiviste dönüşen eski bir dil öğretmeninin büyük çabası sayesinde madencilik şirketlerinin tehlikelerinden kurtarıldı. 49 yaşındaki Bayarjargal Ağvaantseren, 1980’lerde bir vahşi yaşam bilimcisi için bir süre tercüman olarak çalıştıktan sonra, savunmasız büyük kedileri kurtarmaya karar verdi. Güney Moğolistan’ın büyük kedi nüfusu, habitat kaybı ve kaçak avlanma sonucu azalıyor. Agvaantseren’in koruma cabalarından önce, kar leoparları, çiftlik hayvanlarını korumakta kararlı Moğol çiftçilerin de avıydı.

Bununla birlikte, yerel çobanlar için başarılı bir sigorta programı hazırlayan Agvaantseren, büyük kedileri koruma mücadelesinde çiftçileri müttefik olarak yanına almayı başardı. Daha sonra, 2009’da Güney Gobi Çölü’nde kritik bir kar leoparı habitatı alanında başlatılan kapsamlı madencilik operasyonlarını öğrendi.

Savunuculuğu sayesinde,  bölge, Moğolistan’da özellikle kar leoparı muhafazası için oluşturulan ilk federal korunan alan olan 1.8 milyon dönümlük Tost Tosonbumba Doğa Koruma Alanı’na dönüştü.

Sadece bu da değil, Agvaantseren, Moğolistan hükümetini kıymetli topraklardaki 37 maden lisansının tümünü iptal etmeye ve gelecekteki tüm maden izinlerini rezerv üzerinde yasaklamaya ikna etmeyi başardı. Agvaantseren, geçtiğimiz günlerde Asya’ya 2019 Goldman Çevre Ödülü’nü aldı.

fotoğraf:
Goldman Environmental Prize

goodnewsnetwork.org

tr_TRTurkish