Engebeli ve dağlık Amalfi Sahili insanlığa sayısız doğal manzara ve harika plajlar hediye eder. Bölgedeki benzersiz denilebilecek özellikler arasında Fiordo di Furore olarak bilinen dar açıklık da bulunur.

Fiordo di Furore aslında bir fiyort değil bir ria ( akarsu vadilerinin sular altında kalmasıyla oluşan dar ve uzun koylar). Küçük Furore kasabası yakınlarında bulunan yerin adı uçurumlara çarpan dalgaların sağır edici sesi nedeniyle Latince, Terra Furoris’den (Öfke Ülkesi) geliyor.

Riada yüzyıllar içinde yerleşen birkaç evden oluşan küçük bir balıkçı köyü ve bunun yanı sıra su akışıyla çalışan 17. yüzyıldan kalma değirmenler var. Tüm zamanların en ünlü İtalyan aktrislerinden Anna Magnani de Roberto Rossellini ile birlikte burada yaşıyordu. Evlerden biri sinema dünyasının bu ikilisine adanmış bir müzeye dönüştürülmüş. Küçük çakıl plajı, Amalfi Sahili kasabalarını birbirine bağlayan ana yoldaki bir köprü ile çevrili ve bu daha da ikonik bir görünüm yaratıyor. Rianın iki tarafındaki bazı yollar köye iniyor.

fotoğraf
fotoğraf
fotoğraf
Furore Fjord from afar
Furore Fjord Heaven
© Roberto Salomone
Furore 4
© Roberto Salomone