Chicago’da bisikletle işe gitmek kolaylaşıyor. Son beş yılda şehrin bisiklet yollarına 100 millik ek yapıldı ve 2019’a kadar, bisiklet sürücülerini arabalardan koruyanlar da dâhil olmak üzere 50 millik “daha iyi bisiklet yolu” eklenmesi planlanıyor.

Şehir şimdi, Chicago Nehri kenarında yüzen ve neredeyse her projenin havucu haline gelen güneş enerjisini kullanılan bisiklet yolları ekleyerek daha da ileri gitmeyi düşünmeye başlıyor.

Mimarlık firması SecondShore, nehirden daha iyi faydalanmak için daha iyi parçalı bir yol fikri önerdi.

En çok bisiklet kazasının meydana geldiği şehirdeki yoğun caddelerin bazılarının yanında, nehir aynı zamanda yoğun nüfuslu mahallelerden şehre doğru da akıyor.

Firma, her şeridin kavşakta sona ermesi nedeniyle ayrılmış bisiklet yollarının dahi binicileri koruyamadığını iddia ediyor.

Firmanın ortaklarından James Chuck “Gerçekte, kazalar ve ölümlerin  %55’i kavşaklarda gerçekleşiyor ve kavşaklarda bisikletler için ayrılan bir yol yapamazsınız,” diyor.

RiverRide adlı yüzen bisiklet yolları, bisikletli insanlara yollarının bir kısmını gerçekten arabasız bir yer verir ve sonra var olan bisiklet şeritleriyle birleşirler.

28 mahalleyi birbirine bağlayarak ve 17 mil uzanan kesintisiz bisiklet yolu yaratarak, sistem ağdaki boşlukları doldurabilecek.

Beton duba üzerine oturtulacak yüzer yolları aydınlatmak için güneş enerjisi kullanılabilecek.

Güneş panelleri yüzeyi de ısıtabilir ve bu sayede kış mevsiminde yollar buz tutmaz, yağmur veya kar yağıyorsa bisikletçileri korumak için açılıp kapanabilen tenteleri yönetir.

Kilit noktalarda yol köprülerle bağlanacak bu sayede insanların nehrin diğer yakasına geçmesi mümkün olacak.

Yapılan bir araştırmaya göre şu anda Chicagoluların %90’ı kendisini bisikletten ziyade arabada daha rahat hissediyor. Chuck James, yüzen yolun bu tercihi değiştirebileceğine inandığını söylüyor.

Son olarak sistemin pek de ucuza mal olmadığını da söyleyelim.