Binlerce Somon Pasifik Okyanusuna Kaçtı

Bu haberin hayvan severler, bazı çevreciler için kulağa bir ekolojik peri masalı gibi geldi. Binlerce tutsak somon balığı yakın zamanlarda tutsaklıktan kurtuldu ve gerçek evlerine, okyanuslara geri döndü.

Kanadalı şirket Cooke Aquaculture’a göre, 21 Ağustos’taki güneş tutulmasından kaynaklanan kuvvetli bir gelgit, arızalı bir ağın kırılmasına ve balıkların okyanusa kaçmasına neden oldu. Mucizevi kazadan 4 ila 5 bin arasında somonun faydalandığı sanılıyor. Ancak ciddi maddi kayba uğrayacak balık çiftliği bundan memnun değil. Cooke Aquaculture, şu anda Seattle’ın çevresindeki sulardan balıkları geri toplamaya çalıştıklarını söylüyor.

Ne yazık ki bu sevimli hikâyenin arka planı göründüğü gibi olmayabilir. Pasifik’e kaçan somonlar aslında Atlantik somonu ve ait olmadıkları bir ekosistemi bozma ihtimallerinden söz ediliyor. Atlantik somonları Washington eyaletinde istilacı bir tür olarak kabul ediliyor ve balıkçılar, çok sayıdaki bu akının yerel faunayı (örneğin Pasifik somonu) tehdit edebileceği ve besin zincirini bozabileceğinden endişeliler. Yetkililer, çiftlik tarafından yetiştirilen somonlardan yabani balık popülasyonlarına hastalık bulaşma olasılığından da endişe duyuyor.

Başka bir grup ise doğada birbirine hiç rastlamamış türler arasında olası çapraz birleşmeden endişe ederek, yeni bir mutant tür oluşabileceğini iddia ediyor ve mümkün olan en kısa sürede kaçak balığı geri döndürülmesi gerektiğine inanıyor.

Çevrecilerin bir kısmı ise bunun tam bir saçmalık olduğu iddiasında. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden Michael Rust, Seattle Times ile yaptığı açıklamada, çapraz üreme riskinin düşük olduğunu söylüyor.

Diğer bilim insanları da ne düşüneceğinden pek emin değil. Victoria Üniversitesi’nden John Volpe Guardian’a, durum hakkında kesin konuşulamayacağını, çok basit bir şeyden çok ciddi bir duruma kadar geniş bir skalaya kadar uzanabileceğini, açıkladı. Volpe, on yıl önce yapılan çalışmaların, Atlantik somonunun Pasifik’in sularında hayatta kalabildiğini ve çoğaldığını gösterdiğini de hatırlattı.

kapak fotoğrafı: (© Geograph/CC)

konbini.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish