Šejla Kamerić’in Türkiye’de gerçekleşecek “Bim Bam Bom Çarpınca Kalp” başlıklı ilk kişisel sergisi 1 Aralık 2015–28 Şubat 2016 tarihleri arasında Arter’de.

Küratörlüğünü Başak Doğa Temür’ün yaptığı sergide Bosnalı sanatçının video, fotoğraf, yerleştirme ve heykel gibi çeşitli mecralardaki işlerin yanı sıra, bu sergi için ürettiği üç yeni yapıtı da gösteriliyor.

Šejla Kamerić’in işlerinin çoğu sanatçının Bosna Savaşı’na (1992–1995) dair deneyimlerinden ve anılarından hareketle şekilleniyor ve zor zamanlarda hayatın inceliklerinin bir kenara itilemeyeceğini hatırlatırken insanın direnme gücünü vurguluyor. Serginin bir punk-rock şarkısının sözlerinden alınan başlığı, hayata ve aşka dair ortak bir çelişkiyi akla getiriyor: Bir tasasızlık, havailik hali ile kaybetme korkusunun sürekli bir arada varoluşu.

“Bim Bam Bom Çarpınca Kalp”, Kamerić’in en çok bilinen yapıtlarından biri olan 2003 tarihli “Bosnalı Kız” ve Londra’daki Wellcome Koleksiyonu’nun siparişiyle sanatçının 2015’te “Adli Tıp: Suçun Anatomisi” isimli sergi için ürettiği “Ab uno disce omnes” gibi işlerinin yanı sıra Kamerić’in film ve video işlerinden de geniş bir seçkiye yer veriyor. Sergi böylelikle Kamerić’in sanatsal pratiğine genel bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Šejla Kamerić
Kişisel sergi
Küratör: Başak Doğa Temür
11/12/2015-28/02/2016 Arter