Duyurulan yeni bir çalışmaya göre, bir solucanın ömrünü yüzde 500 uzatmak için gereken sadece birkaç basit genetik değişiklik.

Konu üzerinde çalışan bilim insanlarının beklediğinde daha uzun bir süreye ulaştı ve bunun gibi sonuçların insanların yaşlanma sürecini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Çünkü iplik kurdu gibi solucanlar aslında insan vücudunun çalışmaları hakkında şaşırtıcı veriler sağlayabilir. Memelilere kıyasla bu basit, küçük yaratıklar sadece iki, üç hafta yaşarlar ve bu da onları insanlar tarafından paylaşılan çeşitli genleri ve metabolik yolları incelemek için mükemmel kılar.

Projede çalışan bilim inşalarına göre bu bulgular, yaşlanmanın sadece tek başına hareket eden tek bir genin ya da yolun sonucu değil, daha çok uzun vadede birlikte çalışan ağların bir araya gelmesinin sonucu olduğunu göstermekte.

Bu durum hem solucanlar hem de insanlar ve diğer canlılar için kesin olarak daha uzun ömür sağlayabilecek hiç bir genin ya da hücresel yolun bulunmadığını açıklayabilir.

raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz