Bilim İnsanları Garip Radyo Sinyali Yayan Gezegen Boyutundaki Nesneler Karşısında Şaşkın

James Webb Uzay Teleskobu yörüngede hiçbir yıldız olmadan uzayda sürüklenen düzinelerce Jüpiter büyüklüğündeki nesneyi keşfettiğinde Meksikalı bilim insanlarından oluşan bir ekip bu tuhaf cisimlerin ne tür sinyaller yaydığını araştırmaya karar verdi ve sonunda buldukları karşısında şaşkına döndüler.

Her şey geçen sonbaharda, Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) bir grup gök bilimcinin, Jüpiter Kütleli İkili Nesneler veya JuMBO’lar adını verdikleri nesneler hakkında henüz hakemli olmayan bir makale yayınlamasıyla başladı. ESA bilim insanlarının Webb teleskobunun müthiş kızılötesi yeteneklerini kullanarak tespit ettiği bu gezegen boyutundaki nesneler, Orion Bulutsusu çevresinde çiftler halinde dans ediyor gibi görünüyor.

Meksikalı astrofizikçi Luis Rodríguez, WordsSideKick.com ile yeni bir röportajda, JuMBO’ların keşfinden sonra kendisinin ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’ndeki ekibinin bu olağandışı nesnelerin radyo dalgaları yayıp yaymadığını görmek istediklerini söyledi. Böylece ABD Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nin arşivlerini taradılar ve JuMBO 24 adlı ikiliden birinin gerçekten de bir sinyal yaydığını buldular. JuMBO’ların kendisi zaten yeterince garipti ama The Astrophysics Journal Letters’da yayınlanan makalede açıklandığı gibi, Rodríguez ve ekibinin odaklandığı çift daha da tuhaf: diğer tüm çiftlerden daha ağırlar ve en dar alana sahipler.

Rodríguez, web sitesine JuMBO 24 ile ilişkili görünen radyo emisyonlarının, gezegenlerin manyetik alanlarının kesin bir göstergesi olarak genellikle yaydıkları türden sarmal dalgalar olmadığını söyledi. Bunun yerine, dalgalar güçlü ama sabitti; bu da tuhaftı çünkü kahverengi cüceler, gezegenler veya pulsarlar gibi bilinen diğer nesne türlerinden gelen radyo dalgaları genellikle çok daha değişkendir. Bu garip durum, dalgaların kesin kökenini belirlemeyi zorlaştırıyor, ancak araştırmacıların tahminlerine göre emisyonların JuMBO 24’ün arkasındaki bir şeyden gelme ihtimali yalnızca 10.000’de bir.

WordsSideKick.com dalgaların kökeninin uzaylı olup olmadığını sorduğunda Meksikalı astrofizikçi bunun olası olmadığını, her iki bileşenin de benzer seviyelerde yayılımının doğal bir mekanizmayı desteklediğini açıkladı. JWST’nin yardımıyla yapılan diğer birçok keşif gibi, JuMBO 24’ten yayılan dalgalar da cevaplardan çok daha fazla soruyu doğuruyor. Ancak bu olağanüstü cisimlerde neler olup bittiğini anlamaya çalışırken Rodríguez ve ekibi en azından “neden bazı nesnelerin tespit edilebilir radyo emisyonuna sahipken bazılarının olmadığını” ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir.

kaynak

görsel: Radyo sinyallerini gönderiyor gibi görünen gezegenler, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen kızılötesi görüntüde görülen Orion Bulutsusu’nda yer alıyor. (Resim kredisi: NASA, ESA, CSA / Bilim liderleri ve görüntü işleme: M. McCaughrean, S. Pearson, CC BY-SA 3.0 IGO)

tr_TRTurkish